6 września w Poczdamie Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. podpisał umowę o dofinansowanie projektu pn. Polsko - Niemieckie Forum Ginekologiczne o wartości ponad miliona euro. Projekt realizowany wspólnie przez lecznice w Gorzowie i Markisch – Oderland w Strausbergu (Niemcy) dotyczy szkoleń, wymiany doświadczeń i zakupu sprzętu w zakresie ginekologii i położnictwa.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, projekt ma się zakończyć do końca 2018 r. Zakłada m.in. zastosowanie najnowszych technologii i urządzeń, w tym także usługi live stream czyli bezpośredniego przekazywania obrazu z sali badań czy operacyjnej w dowolne miejsce na świecie. Umożliwia to badania na odległość.

Zarząd gorzowskiego szpitala chce m.in., aby sale operacyjne wyposażyć dodatkowo w wielofunkcyjny stół operacyjny, oświetlenie LED wraz z kamerą do przekazywania i rejestracji obrazu operacji, 12 specjalistycznych łóżek pooperacyjnych oraz urządzenia do wykonywania laparoskopii i histeroskopii, a także wideokolposkop, aparat USG z opcją Color Doppler 3D/4D, narzędzia do operacji specjalistycznych oraz siatki pp do uroginekologii i rekonstrukcji dna miednicy.

W ramach projektu zaplanowane też zostały spotkania kadry lekarskiej, koordynatorów medycznych, kadry zarządzającej i administracyjnej, kadry pielęgniarskiej, kierowników projektu oraz konferencje naukowe po obu stronach granicy. Lekarze z Polski i Niemiec mają wspólnie przeprowadzić ponad 100 zabiegów operacyjnych.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego