Ponad 80 proc. Polaków korzysta z Internetu, a blisko 90 proc. z nich sądzi, że dzięki dostępowi do sieci ich życie jest łatwiejsze. Internet jest szczególnie istotny dla mieszkańców terenów wiejskich oraz małych i średnich miast – wynika z badania „Internet w życiu Polaków” przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji.

W środę w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: minister cyfryzacji Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji Wanda Buk oraz wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Coraz więcej spraw załatwiamy online

Na konferencji poinformowano, że blisko 70 proc. polskich internautów – jeśli to możliwe - wszystkie sprawy załatwia online. Co ciekawe – to osoby mieszkające na wsi i w miastach od 20 do 500 tysięcy mieszkańców nie wyobrażają sobie dnia bez Internetu. Tylko co piąty internauta (20%) wykorzystuje Internet wyłącznie w celach służbowych.

- O tym, że Polacy coraz chętniej korzystają z Internetu, a przede wszystkim z e-usług, przekonujemy się na co dzień. Najlepszy dowód to liczby. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku ponad 1 250 000 Polaków założyło Profil Zaufany. To dotychczasowy rekord, a na tym nie koniec – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W ciągu pierwszej połowy tego roku Polacy zgłosili narodziny niemal 20 tysięcy dzieci, wysłali ponad 220 tysięcy pism do urzędów, złożyli niemal 75 tysięcy wniosków o dowód osobisty, a ponad 27 tysięcy razy skorzystali z usługi meldunkowej. Wszystko to bez wizyty w urzędzie – w pełni online – dodał szef MC.

Ważne zdrowie i e-medycyna

Badanie pokazało, że Polacy mają poczucie, że w tej chwili wiele spraw urzędowych można załatwić przez internet i chcą jeszcze więcej, i częściej korzystać z tego, co daje im internet, w tym e-administracja. Najwięcej, bo aż 34 proc. badanych uważa, że w większym stopniu powinniśmy wykorzystywać Internet w obszarze zdrowia i e-medycyny.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował na konferencji prasowej, że już dzisiaj dziewięciu na dziesięciu lekarzy korzysta z internetu i e-usług jakie oferuje administracja. - Praktycznie 100 proc. zwolnień lekarskich jest wystawianych w wersji elektronicznej, a Internet jest dla lekarzy najwygodniejszym źródłem wiedzy o lekach i refundacji oraz miejscem na doszkalanie się i dyskusje na forach - powiedział wiceminister zdrowia.

Janusz Cieszyński przypomniał, że najbardziej oczekiwane przez lekarzy i pacjentów rozwiązania są już w fazie realizacji. Chodzi o e-receptę, e-skierowanie, elektroniczną dokumentację medyczną i portal z informacjami dla pacjentów.

- Mamy wystawionych ponad 2,3 mln e-recept, dynamicznie przyrasta też liczba podmiotów, które wystawiły co najmniej jedną elektroniczną receptę. Czerwiec był rekordowym miesiącem, prawie 400 podmiotów dołączyło do systemu. Jest ich dzisiaj już ponad 1100 - przekazał wiceminister.

Janusz Cieszyński przypomniał też o specjalnym dofinansowaniu dla palcówek medycznych. - Każdy podmiot, który będzie chciał dofinansować z Narodowego Funduszu Zdrowia inwestycje w nowe oprogramowanie, będzie mógł to zrobić. Warunkiem jest wystawienie do końca lipca przynajmniej jednej e-recepty - zaznaczył wiceminister zdrowia.

Bez telefonu ani rusz

Na czym Polacy surfują w sieci? Przede wszystkim na telefonach komórkowych (86 proc. korzystających). Mając do wyboru tylko jedno urządzenie, na którym mogliby mieć dostęp do Internetu, co drugi ankietowany (52 proc.) wybrałby smartfona. Tylko co czwarty (28 proc.) postawiłby na laptopa. Internet mobilny najczęściej jest wykorzystywany przez mieszkańców wsi. Z Internetu stacjonarnego najczęściej korzystamy w miejscach pracy.

Badanie przeprowadził Kantar Polska na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15+ N=1024 na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia