Naukowcy od dawna wierzyli, że Propionibacterium acnes powoduje trądzik. Ale te bakterie są obfite na skórze każdego, a jednak nie każdy ma trądzik lub doświadcza go w takim samym stopniu. Sekwencjonowanie genetyczne ujawniło ostatnio, że nie wszystkie P. acnes są takie same - istnieją różne szczepy, z których niektóre bytują tam, gdzie są zmiany trądzikowe, a inne nigdy tam nie występują.

Jednak badania nad trądzikiem i rozwój terapeutyczny zostały utrudnione przez brak modelu zwierzęcego, który odzwierciedla stan ludzki. Na przykład podawany myszom P. acnes nie powoduje długotrwałych zmian skórnych, a układ odpornościowy myszy szybko usuwa bakterie. Teraz jednak naukowcy z University of California San Diego School of Medicine, Cedars-Sinai i UCLA opracowali nowy model myszy, który bardzo przypomina ludzki trądzik, dodając jeden nowy czynnik - syntetyczny łój, woskowatą wydzielinę skóry, która zwiększa swoją ilość u ludzi podczas dojrzewania.

Po raz pierwszy model umożliwił naukowcom bezpośrednie porównanie „dobrych” i „złych” (trądzikowych) szczepów bakterii P. acnes w sposób bardziej odpowiedni dla trądziku ludzkiego niż w poprzednich próbach.

Ponieważ wiemy dokładnie, które geny różnią się między tymi szczepami, możemy dokładnie określić, co jest związane ze szczepami trądzikowymi, które pozwalają im powodować zmiany skórne” - powiedział szef Wydziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych w UC San Diego School of Medicine. „Te informacje pomogą nam opracować nowe terapie, które w szczególności blokują te czynniki sprzyjające trądzikowi lub przechylić równowagę chemii skóry danej osoby na korzyść zdrowych szczepów”.

Badacze przygotowali syntetyczny sebum, prostą mieszankę czterech składników - kwasu tłuszczowego, trójglicerydów, wosku i skwalenu, prekursora związków do steroli, takich jak cholesterol i hormony steroidowe - w proporcjach, które przypominają ludzki sebum.

Naukowcy zaszczepili myszom P. acnes i codziennie stosowali świeży sebum. Bez sebum myszy miały minimalne zmiany chorobowe, a bakterie zostały szybko usunięte z miejsca podania. W przypadku samego sebum nie miało to wpływu na skórę.

Kiedy zespół zastosował zarówno sebum, jak i związane z trądzikiem szczepy P. acnes na skórze myszy pojawiły się zmiany skórne przypominające ludzki trądzik, a bakterie przetrwały tygodnie. Te szczepy P. Acnes spowodowały również stan zapalny w skórze, mierzony przez podwyższony poziom cząsteczek zapalnych zwanych cytokinami.

Następnie naukowcy wypróbowali to samo w przypadku szczepów P. Acnes, które nie występują w ludzkich zmianach trądzikowych. Ta sama ilość bakterii pozostawała nadal obecna na skórze trzy dni po inokulacji, bez względu na zastosowany szczep. Ale naukowcy mogli wyraźnie zobaczyć różnice między szczepami, patrząc na myszy. Zmiany wywołane przez szczepy P. acnes związane z trądzikiem były dwa razy większe niż zmiany wywołane przez zwykłe szczepy P.acnes. Podczas analiz porównywano wielkość zmian skórnych, zaczerwienienie, suchość i stopień obtarcia skóry.

W przeciwieństwie do ludzi, myszy w tych eksperymentach były genetycznie identyczne. To ważne, ponieważ oznacza to, że różnice w nasileniu trądziku były spowodowane jedynie różnicami między szczepami bakteryjnymi, a nie różnicami wrodzonej zdolności myszy do reagowania na bakterie.

Naukowcy planują zbadać geny, które są unikalne dla szczepów P. acnes związanych z trądzikiem i chcą określić jaki składnik w ludzkim sebum promuje szczepy P.acnes do wywoływania trądziku.

Dzięki tym informacjom będzie można lepiej zrozumieć, kto jest narażony na zwiększone ryzyko trądziku oraz jak opracować spersonalizowane terapie i szczepionki ukierunkowane na czynniki bakteryjne trądzikowe lub składniki sebum.

Źródło: sciencedaily.com