Cynk jest niezbędny dla gojenia się ran, do prawidłowego widzenia, do syntezy DNA, do odczuwania smaku i zapachu, nawet dla zdrowia seksualnego. Jednak pomimo swojego znaczenia, naukowcy nigdy w pełni nie poznali mechanizmu, który odpowiada za transport tego minerału w ciele - aż do teraz. Badacze z University of Virginia School of Medicine po raz pierwszy stworzyli szczegółowy plan dotyczący molekularnego transportu we krwi tego ważnego minerału wszędzie, gdzie jest on potrzebny. Odkrycie to daje naukowcom nowe spojrzenie na ten ważny proces i pomaga głębiej zrozumieć krytyczną rolę, jaką odgrywa w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.

Zaskakujące odkrycia

Cynk jest transportowany w organizmie przez białko znane jak albumina surowicy. Naukowcy oczekiwali, że znajdą jedno główne miejsce wiązania, gdzie albumina surowicy wiąże się z cynkiem, jednak znaleziono także kilka dodatkowych miejsc wiążących, ukazując bardziej złożoną interakcję niż oczekiwano.

Chociaż już wcześniej wykorzystano modele komputerowe do przewidzenia, jak albumina surowicy przenosi cynk, naukowcy wykorzystali krystalografię rentgenowską do tworzenia kolorowych obrazów cynku związanych z albuminami surowicy. Technika ta pozwala dokładnie określić położenie każdego poszczególnego atomu cynku. Jest to trudne zadanie, ale uzyskane schematy pozwalają naukowcom po raz pierwszy dokładnie dowiedzieć się, jak albumina surowicy łączy się z cynkiem.

Zdrowa równowaga

Dzięki odkryciu naukowcy mogą lepiej zrozumieć w jaki sposób organizm zachowuje delikatną równowagę niezbędną dla dobrego zdrowia, stanu nazywanego homeostazą. Jest to tym bardziej skomplikowane przez fakt, że albumina surowicy transportuje również wiele innych substancji, takich jak hormony i kwasy tłuszczowe. „Homeostaza jest niezwykle ważna, a bardzo ważny wpływ ma na nią na poziom przyjmowanego cynku, jak również innych mikroelementów. Jeżeli masz podwyższony poziom kwasów tłuszczowych, na przykład w wyniku cukrzycy lub otyłości, homeostaza cynku może być zakłócona."

Jest to bardzo ważne, ponieważ nasze ciało potrzebuje cynku, ale zbyt wysoki poziom cynku jest toksyczny. Tak więc cynk musi być łatwo dostępny, gdy go potrzebujemy w danej chwili, tak samo musi być łatwo usuwany z krwioobiegu, by zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się. Jeśli coś pójdzie nie tak w procesie regulacji cynku, może to zaburzyć delikatną równowagę organizmu i przez to mieć poważny negatywny wpływ na zdrowie.

Skutki odkrycia

Badania mogą wyjaśnić, dlaczego niektóre leki wpływają na niektórych pacjentów inaczej niż na resztę. „Jesteśmy na dobrej drodze do zrozumienia tych wszystkich skomplikowanych relacji. Jest jedna cząsteczka albuminy surowicy, a wokół setki - być może tysiące - różnych cząsteczek, które się z nią wiążą. Poprzez zrozumienie wiązania się cynku z albuminą możemy zrozumieć lepiej tę całą grę zależności w homeostazie organizmu", podsumowują badacze.

Źródlo: sciencedaily.com