Toruńska Akademia Walki z Rakiem podejmuje wiele akcji społecznych, które uświadamiają, jak ważna jest profilaktyka związana z prewencją nowotworów. Przykładami akcji są m.in. tramwaj jeżdżący po Toruniu - „Przystanek Światło”, który wkrótce znowu - 6 grudnia ruszy w trasę.

Do specjalnie użyczonego przez Miejski Zakład Komunikacji tramwaju wsiądą podopieczni Fundacji Światło (osoby chore na raka i te, które przeszły chorobę) i będą rozmawiać o nowotworach zachęcając m.in. do badań.

- Od ubiegłego roku MZK współpracuje z nami i udostępnia za darmo tramwaj - najdłuższą linię jeżdżącą po mieście - nr 1. Będziemy w nim nie tylko śpiewali kolędy, ale mówili o tym, jak ważna w walce z nowotworami jest profilaktyka – mówi dr Małgorzata Rębiałkowska-Stankiewicz, która koordynuje działanie Akademii Walki z Rakiem działającej w ramach Fundacji Światło.

Dodała, że bardzo ważnym elementem akcji jest także zachęcanie do zgłaszania się po pomoc psychoonkologiczną po wykryciu choroby. Jej zdaniem jest bardzo ważne, by w chorobie nie zabrakło również pomocy sąsiedzkiej, wsparcia w środowisku zamieszkania.

Spotkania terapeutyczne odbywające się w ramach Akademii Walki z Rakiem pomagają radzić sobie z chorobą. Celem jest poprawa jakości życia osób, które zachorowały na nowotwór. Pacjenci - po 30 sesjach terapeutycznych - nie tylko lepiej radzą sobie z chorobą, ale również sami wychodzą do innych i są elementem profilaktyki - bardzo wiarygodnym.

Zajęcia prowadzone w ramach Akademii obejmują 30 spotkań.

- Celem naszego działania jest wspieranie osób w chorobie na wszystkich jej etapach i we wszystkich rodzajach nowotworów oraz pomoc rodzinom chorych w radzeniu sobie z tą trudną sytuacją. Nasza działalność jest wyjątkowa z racji jej długoterminowości i wszechstronności. Program Akademii obejmuje poradnictwo indywidualne oraz pracę w grupie zaplanowaną na 30 spotkań - raz w tygodniu po 2 godziny. Po zakończeniu terapii spotkania odbywają się rzadziej, bo dwa razy w miesiącu. Pacjent może korzystać ze wsparcia Akademii tak długo jak chce. Jedna z pacjentek jest w niej od początku istnienia do dziś - podkreśliła Rębiałkowska-Stankiewicz.

Akademia, powstała w Toruniu w 2005 roku w ramach działalności Fundacji Światło, kierowanej przez Janinę Mirończuk. Do Torunia dołączyły potem Poznań, Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Szczecin, Częstochowa, Kalisz, Białystok i Zamość. Obecnie ośrodków, gdzie realizowany jest ten projekt jest 10.

W zespole AWzR są psychoonkolożki, dietetyczka, rehabilitantka, arteterapeutka i kosmetolożka.(PAP)


Źródło: www.kurier.pap.pl |Tomasz Więcławski