Mobilne aplikacje medyczne to nie tylko gwarancja szybkiego dostępu do specjalistycznych danych. Ich zaletą jest często także to, że za pośrednictwem jednej aplikacji można korzystać z kilku narzędzi, przydatnych w praktyce lekarskiej.

Wśród rozwiązań tego typu zdecydowanie wyróżnia się aplikacja drWidget ICD-10. Jak wskazuje nazwa, dotyczy ona stosowanej powszechnie w służbie zdrowia Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Za jej pomocą lekarz sprawdzi więc kod choroby, wpisywany m.in. na zwolnieniu lekarskim.

Ale to nie jedyna funkcja aplikacji. Oprócz tego, dostarcza ona także danych na temat leków. Jednym z jej modułów jest bowiem klasyfikacja ATC, czyli Klasyfikacja Anatomiczno-Terapeutyczno-Chemiczna. Na tym jednak nie koniec - dodatkowym atutem aplikacji jest dołączona do niej baza zarejestrowanych w Polsce leków i substancji czynnych, powiązanych z ICD-10.

Aplikacją o bogatej i zróżnicowanej treści jest także drWidget ChPL. Już jej główna funkcja czyni ją niezwykle użyteczną, bowiem Charakterystyka Produktu Leczniczego to podstawowy dokument, opisujący dany lek, a zatem jeden z najważniejszych dla lekarza. Wystawiając receptę na lek refundowany, powinien on kierować się zawartymi w ChPL wskazaniami do stosowania - w przeciwnym razie refundacja nie zostanie uwzględniona.

Dlatego tak istotne jest, aby lekarz w każdej chwili miał dostęp do tego dokumentu. Dzięki aplikacji dr Widget ChPL jest to możliwe - za jej pomocą można „od ręki” sprawdzić oryginalne charakterystyki wszystkich leków dopuszczonych do obrotu w Polsce (czyli ponad 8200 ChPL).

Aplikacja posiada także dodatkową funkcję. Jest nią możliwość szybkiego zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat leku (postać, dawka, opakowanie, odpłatność i cena), jak również z jego szczegółowym opisem. Integralną częścią aplikacji jest bowiem Baza Leków, zawierająca kompleksowe dane o ponad 17 tysiącach produktów, dopuszczonych do obrotu w Polsce. W bazie znajdują się informacje zarówno o lekach, jak i suplementach diety oraz dermokosmetykach.

Z punktu widzenia dostępu do wspomnianej Bazy Leków - jako dodatkowej funkcji aplikacji - warto wspomnieć również o takich aplikacjach, jak Interakcje oraz CalcMed.

Pierwsza z nich to narzędzie, pozwalające na natychmiastową weryfikację wzajemnych oddziaływań między substancjami leczniczymi. Zawiera ona ponad 35 tys. opisów interakcji, jednocześnie za jej pomocą sprawdzić można aż 10 produktów.

Z kolei CalcMed pomaga w znalezieniu informacji o dawkowaniu leku (zawiera opisy 10 tys. dawkowań) i dobraniu - dzięki kalkulatorom - właściwej dawki dla konkretnego pacjenta.

Obie aplikacje pozwalają - jak wspomniano - sprawdzić szczegółowe dane wybranego produktu w Bazie Leków. W przypadku aplikacji CalcMed Baza Leków jest jednym z jej modułów.

Im więcej funkcji, tym wyższa użyteczność aplikacji. W przypadku tu opisanych istotne jest także to, że bogata treść nie obniża szybkości ich działania. Wyszukiwanie informacji odbywa się dosłownie „na żądanie”, a przechodzenie między poszczególnymi modułami jest płynne i sprawne.

Zespół LekSeek Polska