Od 1 listopada bieżącego roku należące do Grupy American Heart of Poland (AHP) Centrum Sercowo-Naczyniowe NAFIS SA przestanie przyjmować pacjentów m.in. z zawałami.

Decyzja AHP o zawieszeniu działalności czwartego już ośrodka jest konsekwencją znacznych obniżek wycen procedur kardiologii inwazyjnej, których pierwsza część została wprowadzona pod koniec czerwca, a kolejna planowana jest od stycznia 2017 roku.

- Nasz oddział w Drawsku Pomorskim przez ponad 3 lata pełnił 24-godzinne dyżury 7 dni w tygodniu, przyjmując pacjentów z nagłymi incydentami sercowymi. Od początku zabiegaliśmy także o kontrakt z NFZ, by mieszkańcy powiatu drawskiego i okolicznych powiatów mogli być leczeni również planowo, co jest dla nich bezpieczniejsze – mówi Andrzej Wnęk, prezes zarządu NAFIS SA. – Niestety nie widzimy perspektyw na to, by sytuacja się zmieniła. Brak kontraktu na leczenie w połączeniu ze znacznymi obniżkami wycen procedur sprawiają, że dalsze funkcjonowanie oddziału na dotychczasowych zasadach, czyli utrzymywanie stałej gotowości do zabezpieczenia życia i zdrowia pacjentów, nie jest możliwe.

Jak informuje Grupa American Heart of Poland, nakłady spółki NAFIS SA poniesione na leczenie pacjentów w stanach zagrożenia zdrowia i życia wynoszą 22,775 mln zł, z czego NFZ zwrócił firmie jedynie niecałe 9,57 mln zł.