Przez tydzień w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach lekarze rezydenci i młodzi specjaliści mogą szkolić się na unikatowym symulatorze do chirurgii witreoretinalnej, czyli tzw. szklistkowo-siatkówkowej.

Do dyspozycji szkolących są również dwa stanowiska do chirurgii zaćmy - każde wyposażone w mikroskop okulistyczny - i fakoemulsyfikator z pełnym wyposażeniem pola operacyjnego do zaćmy.

"Cieszymy się, że nasi młodzi lekarze mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności z zakresu chirurgii okulistycznej z uwzględnieniem chirurgii zaćmy w oparciu o najnowocześniejszy symulator oraz sztuczne gałki oczne" – powiedziała w czwartek organizatorka warsztatów, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki SUM prof. Ewa Mrukwa–Kominek.

Jak podkreśliła, możliwości ćwiczenia na takim symulatorze są praktycznie nieograniczone, począwszy od prostych ćwiczeń, a skończywszy na skomplikowanych zabiegach operacyjnych.

>>>ZOBACZ TEŻ: Jak wystawić e-receptę w bezpłatnym programie Gabinet drWidget?

W wirtualnej przestrzeni okuliści mogą przećwiczyć najtrudniejsze przypadki, z jakimi najpewniej spotkają się w przyszłości przy stole operacyjnym. Poznają najnowsze techniki operacyjne i omówią najtrudniejsze kliniczne przypadki.

Treningi na symulatorze i dwóch stanowiskach do chirurgii zaćmy młodzi lekarze rozpoczęli 10 lutego. (PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Anna Gumułka