Ponad połowę amputacji nóg w Polsce przeprowadza się u osób chorych na cukrzycę. Jak informuje „Rzeczpospolita” najnowsze obliczenia mówią o 12 zabiegach dziennie. Jednocześnie w kraju wciąż brakuje poradni stopy cukrzycowej.

Mówi się o ośmiu amputacjach na 100 tys. mieszkańców, jednak Polska Federacja Edukacji w Diabetologii (PFED) przytacza analizę prof. Waldemara Karnafela z 2013 r., która donosi o 12. Jest to najwięcej w Europie. Zbliżony wynik ma jedynie Tajwan (9 na 100 tys. mieszkańców).

O problemie amputacji nóg w Polsce pisaliśmy wielokrotnie, m.in. przy okazji akcji „Ocal nogę”, której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej. Informowaliśmy, że rocznie w Polsce przeprowadza się około 12 tys. amputacji nóg, 85 proc. tych zabiegów przeprowadzanych jest z powodu przewlekłej koniedokrwienności kończyn. Zdaniem specjalistów 75 proc. tych amputacji można uniknąć, jeśli uświadomi się społeczeństwo, że choroby niedokrwienne wcześnie zdiagnozowane i właściwie leczone nie muszą kończyć się amputacją.


Źródło:
www.termedia.pl