W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wykonano pierwszy raz w regionie świętokrzyskim zabieg resekcji części płata płuca sposobem wideotorakoskopowym, w technologii obrazu 3D-HD. Zabieg przeprowadzono u 16-letniego chłopca z nawracającą, samoistną odmą opłucnową. Chirurdzy dziecięcy z WSzZ w Kielcach operowali wspólnie z uznanym torakochirurgiem Jakubem Perdeusem.

Specjalista przyznaje, że sam zabieg jest dość powszechny u pacjentów z odmą, ale w trakcie swojej ponad 40-letniej kariery zawodowej po raz pierwszy miał okazję wykonać go torakoskopowo, metodą 3D.

– Zwykłą kamerą widzimy obraz płaski, natomiast w metodzie 3D zakładamy okulary, jak w czasie oglądania filmu, i wtedy dostrzegamy bardzo dokładnie głębię pola operacyjnego – opowiada doktor Jakub Perdus, który wyjaśnia, że gdy obraz jest płaski, zabieg jest trudniejszy do wykonania.

Dr n. med. Przemysław Wolak, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii WSzZ informuje, że w trakcie operacji u 16-latka, w miejscach typowych, założono dwa porty do jamy opłucnowej, a następnie, przy pomocy kamery 10 mm 3D, zlokalizowano pęcherz rozedmowy, w szczycie płuca. – Resekowano szczyt płuca z pęcherzem, przy pomocy 2 ładunków staplera liniowego i wykonano plaurektomię górnej połowy klatki piersiowej – wyjaśnia chirurg.

Usunięcie fragmentu płuca u nastolatka, jak tłumaczy Jakub Perdeus, było konieczne, ponieważ wystąpił u niego trzeci nawrót odmy. Torakochirurg jest przekonany, że chłopiec wróci do pełnej sprawności. W szpitalu po zabiegu spędził niespełna tydzień.

Jakub Perdeus współpracuje z kieleckimi chirurgami dziecięcymi od wielu lat. Obecnie jest związany ze Szpitalem Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej koło Rzeszowa. Współpracuje również m.in. ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Platformę laparoskopową 3D, którą dysponuje zespół Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii WSZ, ma niewiele szpitali w Polsce.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach