U ponad 20 z 300 pacjentów, którzy skorzystali w ostatni weekend w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, z finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia badań przesiewowych, wykryto tętniaka aorty brzusznej.

– Osoby te zostały skierowane na dalsze leczenie – informuje dr n. med. Jarosław Miszczuk – kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej WSzZ w Kielcach.

Akcja realizowana ze środków MZ, w ramach Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020 kierowana jest do konkretnej grupy pacjentów: powyżej 65. roku życia, u których występują takie czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, jak: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze i otyłość. U osób zakwalifikowanych do programu, wykonywane jest badanie USG. Celem akcji realizowanej w całym kraju jest zmniejszenie śmiertelności z powodu tętników aorty brzusznej. W przypadku planowego leczenia, ryzyko śmierci jest na poziomie 1%. Gdy tętniak pęka umiera nawet 75% chorych.

W przyszłym roku, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, w ramach programu, przebadanych ma zostać 600 osób. Akcja będzie sukcesywnie realizowana w kolejne weekendy.

W skali kraju, koordynatorem badań jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny numer 1 w Lublinie. Łącznie, akcja prowadzana jest w ponad 20 szpitalach, w różnych województwach.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach