W Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach po raz kolejny odbyły się warsztaty chirurgii bariatrycznej, z udziałem dr. hab. n. med. Tomasza Roguli, prof. UJK. Bariatra pracujący na stałe w Case Western Reserve University w Stanach Zjednoczonych, regularnie szkoli lekarzy w WSzZ.

W trakcie piątkowych zajęć lekarze wykonali laparoskopową, rękawową resekcję żołądka (LSG) i laparoskopowe przęsłowanie żołądkowo-jelitowe (LRYGB). W szkoleniu brał udział również m.in. dr n. med. Jarosław Matykiewicz, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej.

Lekarze podkreślają, że operacje bariatryczne są obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia otyłości, a także związanych z nią chorób, takich jak cukrzyca typu drugiego. Dzięki chirurgicznej interwencji, przy dużej samodyscyplinie m.in. w zakresie diety, chorzy, w ciągu roku pozbywają się nadwagi, a jednocześnie, w ich organizmach następuje normalizacja parametrów metabolicznych, takich jak poziom cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi.

Dr hab. Rogula jest również pracownikiem Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK. W trakcie wizyt w Kielcach wykłada dla studentów.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach