Linia naturalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry, opartych na wynalazkach opracowanych na Politechnice Krakowskiej, trafi na rynek. Porozumienie w tej sprawie uczelnia podpisała we wtorek z polską firmą Duolife.

W ramach współpracy Duolife S.A. nabywa wyłączne prawa do patentów na politechniczne wynalazki, dzięki czemu będzie mogła wprowadzić na rynek nowe kosmetyki. Firma i uczelnia mają także współpracować naukowo.

„Proces przekształcania innowacyjnych pomysłów naukowców w gotowe do wejścia na rynek produkty i technologie nie jest łatwy. Wymaga współpracy nauki z biznesem, opartej na zrozumieniu wzajemnych potrzeb. Cieszymy się, że taką współpracę udało się nam zbudować”– powiedział rektor PK prof. Andrzej Szarata.

Prezes Duolife Bartosz Królikowski zapowiedział, że proces wdrożenia nowych produktów na rynek obejmie m.in. produkcję, badania ich bezpieczeństwa, opracowanie etykiet produktowych i materiałów edukacyjnych, międzynarodową promocję produktów, opartą na najnowszych technikach marketingowych.

„To dla nas duża radość, że nasze rozwiązania, przy ogromnym wsparciu Centrum Transferu Technologii, po raz kolejny stają się przedmiotem komercjalizacji, czyli znajdą praktyczne zastosowanie, przyniosą realne społeczne korzyści” – powiedziała dr hab. inż. Elżbieta Sikora, kierująca zespołem badawczym z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK.

Członkini zespołu dr hab. inż. Magdalena Malinowska dodała, że kosmetyki zawierają „unikalny składnik, o wielokierunkowym działaniu, co ciekawe otrzymany na bazie roślinki szeroko rozpowszechnionej w Polsce”.

Linia nowych produktów ma być sygnowana znakiem jakości „Powered by PK”.

Nie będą to pierwsze kosmetyki, wyprodukowane w oparciu o rozwiązania stworzone na Politechnice Krakowskiej. W polskich i zagranicznych drogeriach są już dostępne m.in. bezalkoholowe nanoperfumy i produkty do makijażu.

Duolife od ponad 10 lat zajmuje się produkcją kosmetyków i suplementów diety. Spółka dystrybuuje swoje produkty do ponad 50 krajów.(PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl | Beata Kołodziej