"Kiedy życie zagraża życiu – Psychologia kliniczna w czasach nie-pokoju" – to temat V Krajowej Konferencji Psychologii Klinicznej, która odbędzie się w Krakowie od czwartku do soboty. Weźmie w niej udział 400 praktyków i teoretyków z Polski i zagranicy.

Oficjalne rozpoczęcie i wykład inauguracyjny wydarzenia zaplanowano na piątek w Auditorium Maximum UJ.

Zdaniem organizatorów, klimat współczesnej codzienności oddają słowa brytyjskiego psychoanalityka i pisarza Christophera Bollasa: "Żyjemy w epoce oszołomienia, gdzie cała nasza kultura europejska porusza się od dłuższego czasu z taką torturą naprężenia, jak gdyby zmierzała do katastrofy: niespokojnie, gwałtownie".

"Chcemy wspólnie podjąć refleksję nad wyzwaniami, które stoją przed psychologią kliniczną w świecie dotkniętym wojną, zmianami klimatu, ubóstwem, głodem, problemem uchodźstwa, czy szeroko pojętego wykluczenia" – poinformował PAP organizator, Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uczestnicy konferencji w Krakowie będą rozmawiać o profilaktyce zdrowia psychicznego, leczeniu osób dotkniętych traumą oraz zaburzeniami psychicznymi, wpływie kryzysu klimatycznego i ekonomicznego na dobrostan.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Beata Kołodziej