W dniach 2-3 września w Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja 2nd Kraków-Lublin Ophthalmology Summit KLOS zorganizowana przez prof. dr hab. Bożenę Romanowską-Dixon oraz dr hab. Agnieszkę Kubicką-Trzaska z Kliniki Okulistyki i Onklogii Okulistycznej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum we współpracy z dr hab. Jerzym Mackiewiczem z Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Konferencja odbyła się w Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym WL UJ CM przy ul. Łazarza i zgromadziła ponad 200 uczestników różnych specjalności związanych z okulistyką. Swoje wykłady zaprezentowali zaproszeni zagraniczni goście, m.in. prof. Martina Jäger z Uniwersytetu LUMC w Leiden zajmująca się immunologią ze szczególnym uwzględnieniem czerniaka błony naczyniowej oraz prof. Kai Kaarniranta z University of Eastern Finland and Kuopio University Hospital, który przedstawił nowe trendy w leczeniu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Wyniki swoich prac przedstawili wykładowcy z ośrodków akademickich z całej Polski.

Pierwszy dzień konferencji poświęcony był badaniom naukowym, podstawowym jakie są prowadzone w celu lepszego poznania genezy schorzeń okulistycznych i ich wpływu na rozwój nowych metod leczenia i zapobiegania. Drugi poświęcony był onkologii okulistycznej oraz chirurgii szklistkowo-siatkówkowej.


Źródło: CM UJ