Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze i Salford Royal NHS Foundation Trust opracowali urządzenie, które leczy za pomocą światła przewlekłe owrzodzenie.

Opracowana przez brytyjskich naukowców lampa składa się z 32 żarówek, które emitują promieniowanie podczerwone, czerwone i ultrafioletowe. Urządzenie testowano u pacjentów z wrzodami na palcach, występujących w przebiegu twardziny układowej.

Dr Michael Hughes z Uniwersytetu w Manchesterze twierdzi, że wyniki były na tyle obiecujące, że można by rozważyć zastosowanie urządzenia w terapii wrzodów innego pochodzenia - związanych z cukrzycą lub przewlekłą niewydolnością żylną.

W badaniu, opublikowanym w Journal of Dermatological Treatment, pacjenci byli leczeni za pomocą lampy przez 15 minutowe sesje, dwa razy w tygodniu przez trzy tygodnie. Po leczeniu wystąpiła średnio 83% poprawa owrzodzeń, bez skutków ubocznych.

Badacze tłumaczą, że ultrafiolet zabija bakterie i zmniejsza stan zapalny. Światło czerwone poprawia krążenie, zwiększając dopływ tlenu i składników odżywczych oraz stymuluje produkcję kolagenu. Natomiast podczerwień wiąże się z nasilonym przepływem krwi.

Zdaniem naukowców, powstałe urządzenie może ostatecznie przyczynić się do utworzenia taniej i praktycznej terapii, którą możnaby prowadzić w domu, wykorzystując kamery i technologię kart SIM do śledzenia postępów.


Źródło: manchester.ac.uk