Jak wynika z najnowszych badań, kobiety leczone powszechnie stosowaną kombinacją leków chemioterapeutycznych przeciwko chorobie Hodgkina, mają później więcej młodych jajeczek w jajnikach.

Choroba Hodgkina, czyli ziarnica złośliwa, to choroba nowotworowa układu chłonnego cechująca się obecnością olbrzymich nowotworowych komórek Reed-Sternberga i komórek Hodgkina, które indukują nienowotworową proliferację i naciek innych limfocytów, monocytów, histiocytów i makrofagów. Leczenie chłoniaka Hodgkina opiera się na chemioterapii i radioterapii, przy czym intensywność terapii jest dostosowywana do wyjściowego zaawansowania chłoniaka. Rokowanie w chłoniaku Hodgkina jest dobre, a choroba cechuje się wysokim odsetkiem całkowitych wyleczeń. Niestety, jednym z problemów dotyczącym leczenia chemioterapeutykami jest powodowanie bezpłodności, co bardzo dotyka młodą grupę pacjentów dotkniętych tym chłoniakiem. Autorzy badania chcą podkreślić, że jest zbyt wcześnie, by powiązać wyniki badań z płodnością, dlatego potrzebne są dalsze analizy, aby lepiej zrozumieć te odkrycia i ich konsekwencje.

W omawianym badaniu naukowcy z University of Edinburgh analizowali próbki tkanki jajnika 14 kobiet, które przeszły chemioterapię i 12 zdrowych kobiet. Okazało się, że jajniki ośmiu pacjentek z rakiem, które były leczone kombinacją leków znanych jako ABVD (adriamycyna (czyli doksorubicyna), bleomycyna, winblastyna i dakarbazyna), miały znacznie większą częstość występowania w tkance jajnika niedojrzałego lub nierosnącego jajeczka w porównaniu z tkanką kobiet otrzymujących inną chemioterapię lub od zdrowych kobiet w tym samym wieku. Ich tkanka jajnika była zdrowa i wydawała sie być podobna do tkanki jajników młodych kobiet.

Jeśli dalsze badania ujawnią mechanizm, przez który leczenie terapią ABVD skutkuje zwiększoną produkcją jajeczek, pomogłoby to zrozumieć, w jaki sposób kobiety będą mogły być w stanie produkować więcej jaj w ciągu swojego życia, co do niedawna uważano za niemożliwe. Dlatego naukowcy rozpoczęli badania, aby lepiej zrozumieć, dlaczego leczenie ABVD jest jedną z niewielu terapii przeciwnowotworowych, które nie wpływają negatywnie na płodność kobiet. Badacze skupią się na oddzielnej ocenie wpływu każdego z czterech leków, które składają się na ABVD, aby lepiej zrozumieć mechanizm biologiczny.

Źródło: sciencedaily.com