Samorząd województwa inwestuje w lubuską ochronę zdrowia. Zarząd zdecydował o przekazaniu wsparcia finansowego dla szpitali w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

We wtorek (11 sierpnia) podczas zdalnego posiedzenia Zarządu Województwa Lubuskiego zdecydowano o przekazaniu pół miliona złotych dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Dofinansowanie przeznaczone będzie na zadania inwestycyjne związane z przebudową pomieszczeń w zakresie dostosowania oddziałów szpitalnych do działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wcześniej samorząd przekazał 600 tys. na ten cel, teraz wsparcie skierowane będzie na dostosowanie kolejnych oddziałów.

- Te prace pozwolą w razie potrzeby odizolować zakażonych pacjentów i zapewnić bezpieczeństwo pozostałym - wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Obecnie w ramach przyznanych środków wykonywane są prace adaptacyjne na oddziałach szpitalnych., m.in. Pediatrii, Neurochirurgii, Okulistyki, Urologii, Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Kardiologii, Ortopedii, Chirurgii Klatki Piersiowej, Neonatologii oraz w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej w zakresie utworzenia powierzchni śluz i izolatek, instalacji gazów medycznych. Modyfikacji poddany jest też system wentylacji w pomieszczeniach.

Niezbędne jest wykonanie prac na pozostałych oddziałach, takich jak: Nefrologia, Chorób Płuc, Neurologia, Chirurgia Naczyniowa, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Zakład Rehabilitacji z Pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej i Zakład Radioterapii. Utworzone pomieszczenia wykorzystywane będą w codziennym funkcjonowaniu placówki. Będą stanowić stałe zabezpieczenie na ewentualne kolejne przypadki wystąpienia chorób zakaźnych.

Dodatkowe 5,5 mln na Hematologię

Zarząd województwa podjął także decyzję o przekazaniu dodatkowych 5,5 mln zł na zadanie pn. „Rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. o budynek Oddziału Anestezjologii Intensywnej Terapii, Oddziału Hematologii oraz Banku Komórek Macierzystych". Dzięki temu zmniejszy się wkład własny szpitala, a szpital środki wykorzysta na inne zadania, m.in. na utworzenie pracowni żywienia pozajelitowego, przebudowę pomieszczeń w budynku pralni ze zmianą sposobu użytkowania – na potrzeby centrum logistycznego oraz Szkoły Rodzenia, rozbudowę izby przyjęć planowanych, rozbudowę Szpitala o Dzienny Pododdział Chemioterapii, zmianę konwencjonalnego zasilania w ciepło i energię elektryczną.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Budowa pawilonu dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddziału Hematologii oraz Banku Komórek Macierzystych - to jedno z najważniejszych zadań dla gorzowskiego szpitala na najbliższe lata. Dzięki rozbudowie lecznica nie tylko poprawi jakość leczenia najciężej chorych pacjentów, warunki pobytu pacjentów oraz pracy personelu, ale też spełni wymogi rozporządzenia ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

– Ta inwestycja jest niezwykle potrzebna. Chodzi nam o zwiększanie dostępności do leczenia i spełnianie standardów europejskich - podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Całkowita wartość inwestycji wynosi 39,9 mln zł. Na ten cel już wcześniej zapisano 18 mln zł - 8 mln zł w tym roku, 5 mln zł w 2021 i 5 mln zł w 2022 r. Po aktualnej decyzji zarządu na 2021 rok będzie to 10,5 mln zł.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego