Skolioza, problemy ze słuchem oraz wady wymowy – to tylko niektóre zaburzenia, które będą teraz łatwiej wykrywane wśród przedszkolaków i uczniów dzięki środkom unijnym. Już teraz można starać się o dotacje, dzięki którym w Małopolsce będą realizowane dodatkowe programy zdrowotne skierowane do dzieci i młodzieży. W sumie na ten cel zarezerwowano ponad 25 mln zł ze środków RPO.

- Województwo Małopolskie inwestuje w zdrowie mieszkańców – to nie tylko profesjonalna kadra medyczna oraz coraz lepiej wyposażone szpitale, w których w razie choroby można znaleźć opiekę na najwyższym, europejskim poziomie. Zdajemy sobie jednak też sprawę z tego, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego samorząd województwa od lat realizuje programy profilaktyczne, także skierowane do dzieci i młodzieży – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak i dodaje, że dzięki unijnym środkom pojawia się szansa na realizację kolejnych programów, które pozwolą na rozwiązanie problemów zdrowotnych dzieci i młodzieży.

Jakie? Chodzi m.in. o te związane z wykrywaniem wad postawy i układu ruchu u przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym, a także walkę z zaburzeniami słuchu i wad wymowy. Rodzice będą mogli także szybciej zareagować w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że ich maluchy mają problemy ze wzrokiem.

O środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 mogą starać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe i non-profit, instytucje świadczące usługi medyczne oraz przedsiębiorcy. Maksymalne dofinansowanie wynosi ponad 92 proc. ogólnych kosztów.


Źródło: Biuro Prasowe UMWM