Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki objął honorowym patronatem projekt wsparcia dla rozwoju transplantologii narządowej w Ukrainie. W Senacie 23 sierpnia 2023 r. odbyło się spotkanie na ten temat z udziałem prof. Tomasza Grodzkiego, inicjatora projektu prof. Jerzego Sieńki, polskich ekspertów i zastępcy ambasadora Ukrainy w Polsce Vitalija Bilyia.

Senackie spotkanie miało charakter organizacyjny, będąc de facto inauguracją projektu wsparcia. Kolejne zostało zaplanowane na początek października br., tym razem z zaproszeniem specjalistów ukraińskich. Oprócz wymienionych w spotkaniu wzięli udział m.in. prof. Romuald Bohatyrewicz, prof. Maria Alicja Dębska-Ślizień (zdalnie), prof. Magdalena Durlik, prof. Ewa Monika Guzik-Makaruk, prof. Mariusz Kuśmierczyk, dr Maciej Urlik, dr Samir Zeair.

„Formalnie się spotkaliśmy, aby zainicjować działalność tej grupy. Jednak nie chodzi o formalizowanie, a działanie. Co prawda zbliża się koniec kadencji parlamentarnej, jednak chcemy wesprzeć ukraińską transplantologię. Wojna się skończy, mam nadzieję, że szybko. Trzeba będzie wspomagać ten bohaterski kraj w akcesji do NATO i UE, ale też w odbudowie systemu zdrowia. Mimo wojny transplantacje się tam odbywają , w ograniczonych ilościach. Jest to bardzo kreatywny kraj” – powiedział Marszałek Senatu. Poinformował on, że przedsięwzięciu patronuje też Rusłan Stefańczuk, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

Zastępca ambasadora Ukrainy w Polsce Vitalij Biliy wyraził przekonanie, że trzeba działać natychmiast, nie czekając na dostosowanie systemu ochrony zdrowia do standardów europejskich. Został on poproszony o zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia Ukrainy w celu przygotowania listy osób, które mogłyby przyjechać na następne spotkanie do Polski.

Uczestniczący w spotkaniu eksperci wskazywali na liczne problemy, które napotyka transplantologia na Ukrainie np. brak koordynacji między szpitalami, problemy prawne związane z udzielaniem zgody na pobranie organu, brak akceptacji rodziny, problemy związane z grupami krwi, z opieką wczesną i przewlekłą, leczenie immunosupresyjny, brak krajowej listy oczekujących.

Tomasz Grodzki podsumował spotkanie, wskazując listę działań, edukacyjnych, organizacyjnych i prawnych, które można wykonać w pierwszej kolejności. Są na niej m.in. szkolenia dla ukraińskich medyków w różnych ośrodkach w Polsce, w różnych specjalnościach związanych z transplantacjami, zaproszenie ich na nadchodzący zjazd Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, którego prezesem jest prof. Maria Alicja Dębska-Ślizień, przetłumaczenie zaleceń prof. Magdaleny Durlik dotyczących leczenia immunosupresyjnego po przeszczepieniu narządów, powołanie Ukrtransplantu na wzór Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant", przygotowanie analiz prawnych w celu opracowania projektu ustawy transplantacyjnej dla Ukrainy, na wzór polskich rozwiązań ocenianych jako dobre, zorganizowanie pierwszego seminarium o podstawach transplantologii dla młodych ludzi.

Prof. Jerzy Sieńko ocenił spotkanie jako bardzo dobre i typowo robocze. „Robimy to z serca, bezinteresownie, aby pomoc naszym braciom i siostrom w Ukrainie”- podkreślił prof. Tomasz Grodzki.


Źródło: www.senat.gov.pl