Od 1 lipca szczepionka VaxigripTetra (1 amp.-strzyk. 0,5 ml z igłą, EAN 5909991302108) objęta jest 50% refundacją apteczną dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Cena detaliczna wynosi 45,76 zł, wysokość dopłaty pacjenta wynosi 22,88 zł. Urzędowa cena zbytu wynosi 35,83 zł brutto (33,18 zł netto). Cena szczepionki VaxigripTetra podana na obwieszczeniu Ministra Zdrowia jest najniższą ceną w krajach Unii Europejskiej. Dzięki refundacji pacjenci w wieku 65+ w aktualnym sezonie grypowym mają możliwość zakupu szczepionki VaxigripTetra w cenie znacznie niższej niż ceny obowiązujące w roku poprzednim - poinformował resort zdrowia.

W ubiegłym sezonie grypowym na rynku polskim była dostępna zarówno szczepionka czterowalentna VaxigripTetra, jak i szczepionka trójwalentna Influvac. W bieżącym sezonie 2018/2019 szczepionki trójwalentne są niedostępne, ponieważ producent wprowadził na polski rynek szczepionkę czterowalentną (Influvac tetra). Jest to zgodne z zaleceniami WHO dotyczącymi profilaktyki grypy sezonowej. Szczepionka czterowalentna zapewnia wyższą ochronę przed wirusem grypy w porównaniu do szczepionki trójwalentnej, gdyż ma w swoim składzie dwa wirusy grypy typu B.

Szczepionki VaxigripTetra są dostępne w tym sezonie także w opakowaniach zbiorczych po 10 ampułko-strzykawek (0,5 ml) z dołączoną igłą (kod EAN: 5909991302139), które nie są objęte refundacją i przeznaczone dla klientów instytucjonalnych (podmiotów leczniczych). Można je wykorzystywać do realizacji szczepień zalecanych u dzieci od 6. miesiąca życia oraz u dorosłych. Dzięki temu zabezpieczony jest dostęp do szczepionek również dla osób nie objętych refundacją.

Oferowana przez producenta cena szczepionki refundowanej (pojedynczej) i jednej szczepionki z opakowania zbiorczego są takie same. Sprzedaż nierefundowanych opakowań zbiorczych odbywa się od producenta do dystrybutorów w całej Polsce. Hurtownie samodzielnie prowadzą politykę cenową na zasadach rynkowych, nakładając własne marże. Dlatego finalne ceny szczepionek u dystrybutorów mogą się różnić.

Hurtownie sprzedają szczepionki m.in. do podmiotów leczniczych realizujących kalendarz szczepień zalecanych. Samorządowe profilaktyczne programy zdrowotne organizowane są przez podmioty lecznicze, które także nabywają szczepionki w hurtowniach.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia