1 lutego mija termin rejestracji przedpłatowych kart SIM do telefonów komórkowych kupionych przed 25 lipca 2016 roku. Jeśli ktoś jej nie zarejestruje, karta przestanie działać.

Resort zdrowia przypomina, że karty SIM typu prepaid, oprócz zastosowania w telekomunikacji (rozmowy telefoniczne, smsy, mmsy, internet), używane są również w urządzeniach medycznych, a w szczególności telemedycznych – zainstalowana w nich karta SIM pozwala na transmisję danych drogą telefonii komórkowej.

Przykład: w zakresie teleopieki nad pacjentami kardiologicznymi, przy zastosowaniu urządzeń telemedycznych przekazanych do użytkowania pacjentom w warunkach domowych, rejestrowany jest zapis EKG, a jego odczyt przez specjalistę na podstawie danych przekazanych za pośrednictwem kart SIM – bez konieczności wizyty pacjenta w poradni – pozwala na bieżąco monitorować stan jego zdrowia. Analogiczne rozwiązania stosowane są również w innych obszarach medycyny, na przykład w rehabilitacji medycznej, opiece nad kobietą w ciąży, etc.

Ministerstwo zwraca się do użytkowników, dostawców oraz producentów urządzeń telemedycznych o upewnienie się, że wykorzystywane przez nich karty SIM zostały poprawnie zarejestrowane w systemie dostawcy danej usługi telekomunikacyjnej.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia