W poniedziałek (6 listopada) na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku otwarto nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych. Koszt budowy wraz z wyposażeniem Centrum wyniósł blisko 30 mln zł.

Jak poinformował Prorektor ds. Studenckich UMB, prof. Adrian Chabowski „W centrum znajduje się kilka rodzajów nowoczesnych fantomów, tzw. niskiej i wysokiej wierności, czyli prostsze i bardziej skomplikowane” - Na tych prostszych można się np. nauczyć takich umiejętności jak np. osłuchiwanie pacjenta, robienie zastrzyków, mierzenie ciśnienia, tętna, nauka wkłuwania. Inne fantomy pomagają natomiast w nauce np. czynności ratujących życie, wymagających "błyskawicznej reakcji" np. intubacji, defibrylacji, masażu serca. "Łącznie z tym, że nasz „pacjent" będzie się krztusił, kaszlał, siniał, wystąpi mu pot na czole, więc to są sytuacje jak najbardziej rzeczywiste" - opowiada Prorektor, prof. A. Chabowski. Podkreśla, że jednocześnie są podpięte monitory EKG i można sprawdzić czy student prawidłowo zadziałał i czy pacjent poczuł się lepiej.

Zaawansowane symulatory służą też diagnozowaniu chorób. W przypadku stomatologii studenci pracują na prawdziwych ubytkach, a wykładowca może na bieżąco obserwować ich pracę i pokazać jak powinna wyglądać prawidłowa obróbka zęba.

Wyróżnikiem Centrum Symulacji Medycznej UMB jest jego interdyscyplinarność. W budynku znajdują się m.in blok operacyjny, sala intensywnej terapii, sala szpitalnego oddziału ratunkowego, symulator karetki, sala porodowa, sala pielęgniarska wysokiej wierności, pracownia nauki umiejętności technicznych, sala laboratoryjnego nauczania umiejętności klinicznych, sala do nauki umiejętności chirurgicznych, sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich, sala do ćwiczeń umiejętności położniczych, sala egzaminu OSCE, pracownia rzeczywistości wirtualnej i pracownia komputerowego wspomagania nauczania.

Centrum powstało w ramach projektu "Wdrożenie programu rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku z wykorzystaniem Centrum Symulacji Medycznej".

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa V. Wsparcie dla obszaru zdrowia, działanie 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych.

Obiekt którego budowa kosztowała 8 mln. złotych, a wyposażenie 21 mln. zł. powstał w rekordowo krótkim czasie 1 roku.


Źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku