Ponad połowa kobiet powyżej 60. roku życia przyjmuje preparaty wapnia - wiele z nich bez nadzoru lekarza - bo wierzą, że zmniejszy to ryzyko wystąpienia osteoporozy. Z raportu z badań, opublikowanych w Journal of American Heart Association, wynika, że podaż wapnia w postaci suplementów diety może zwiększać ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych w tętnicach i uszkodzenia serca, choć dieta bogata w pokarmy z dużą zawartością wapnia wydaje się mieć właściwości ochronne. Takie wnioski z zgromadzili naukowcy z Johns Hopkins Medicine, którzy przeanalizowali w ciągu 10 lat wyniki badań ponad 2 700 osób.

Wyniki badań świadczą o dodatkowych obawach odnośnie potencjalnych szkód suplementów diety, dlatego pacjenci będą jeszcze bardziej nakłaniani do konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania preparatów wapnia. Szacuje się, że 43% amerykańskich dorosłych mężczyzn i kobiet przyjmuje suplementy zawierające wapń.

"Gdy chodzi o stosowanie witamin i minerałów, zwłaszcza suplementów wapnia stosowanych dla zdrowia kości, wielu ludzi uważa, że więcej znaczy zawsze lepiej. Ale nasze badanie jest materiałem dowodowym, że nadmiar wapnia w postaci suplementów może uszkodzić serce i układ krążenia", podkreślają naukowcy.

Autorzy badania byli zmotywowani, by przyjrzeć się skutkom nadmiaru wapnia w układzie krwionośnym. Badania wykazały, że "spożywanie suplementów wapnia - szczególnie przez osoby starsze - nie sprawia, że więcej odkłada się go w kościach bądź zostanie całkowicie wydalony wraz z moczem, a w takim razie musi on kumulować się w tkankach miękkich organizmu." Naukowcy wiedzieli także, że wraz z wiekiem tworzą się w aorcie, a także w innych tętnicach, blaszki miażdżycowe z dużą zawartością wapnia utrudniając przepływ krwi i zwiększając ryzyko zawału serca.

Badacze przeanalizowali szczegółowo informacje na temat ponad 6 000 pacjentów z sześciu uniwersytetów badawczych. Ich badania koncentrowały się szczegółowo na 2 742 osobach, które wypełniały kwestionariusze żywieniowe i mieli wykonane dwa zdjęcia tomograficzne na przestrzeni 10 lat.

Uczestnicy badania byli w wieku od 45 do 84 lat, 51% stanowiły kobiety. 41% stanowiły osoby rasy białej, 26% to byli Afroamerykanie, 22% Latynosi, a 12% Chińczycy. Na początku badania w 2000 roku wszyscy uczestnicy odpowiedzieli na 120 pytań kwestionariusza na temat swoich nawyków żywieniowych, aby określić, ile wapnia przyjmowali w produktach mlecznych, zielonych warzywach liściastych, pokarmach wzbogaconych wapniem, takich jak zboża i innych pokarmach bogatych w wapń. Oprócz tego naukowcy odnotowali, jakie leki i suplementy diety przyjmował na co dzień każdy z ochotników. Badacze wykorzystali TK serca, by określić poziom wapnia w tętnicach wieńcowych, co jest miarą zwapnienia tętnic serca oraz markerem ryzyka choroby serca, gdy wynik jest powyżej zera. Początkowo 1 175 uczestników miało blaszki miażdżycowe w tętnicach wieńcowych. Określenie zwapnienia tętnic wieńcowych powtórzono za 10 lat w celu oceny noworozwijającej się choroby wieńcowej lub jej nasilenia.

Naukowcy podzielili uczestników badania na pięć grup w oparciu o ich całkowite spożycie wapnia, w tym wyszczególniono suplementy wapnia jak i wapń zawarty w diecie. Po skorygowaniu danych pod względem wieku, płci, rasy, poziomu aktywności fizycznej, palenia papierosów, dochodów, wykształcenia, masy ciała, picia alkoholu, ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi i rodzinnej historii choroby, naukowcy oddzielili 20% uczestników z najwyższym całkowitym spożyciem wapnia, która było większe niż 1400 mg wapnia na dobę. Okazało się, że grupa to miała średnio o 27% mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju chorób serca niż grupa 20% uczestników z najmniejszym spożyciem wapnia (mniej niż 400 mg na dobę), jak wskazywał ich test zawartości wapnia w tętnicach wieńcowych.

Następnie badacze skoncentrowali się na różnicach w formie przyjmowania wapnia, czy wapń był dostarczany tylko w diecie czy także w suplementach. 46% badanej populacji stosowała suplementy wapnia. Ponownie przeanalizowano te samych czynniki demograficzne i czynniki stylu życia, które mogły mieć wpływ na ryzyko chorób serca jak w poprzedniej analizie i okazało się, że osoby suplementujące wapń wykazały o 22% zwiększenie prawdopodobieństwa większego od zera wieńcowego wskaźnika zawartości wapnia w tętnicach wieńcowych w ciągu dekady, co wskazuje na rozwój choroby serca.

"Organizm wyraźnie inaczej wykorzystuje i reaguje na suplementy diety w porównaniu do spożycia wapnia w pożywieniu, co stwarza większe ryzyko chorób. Być może dlatego, że suplementy zawierają sole wapnia, albo przez przyjęcie zbyt dużej dawki od razu tak, że ciało nie jest w stanie go przerobić."

Wśród uczestników z najwyższym spożyciem wapnia - ponad 1 022 miligramów dziennie - nie było zwiększonego względnego ryzyka wystąpienia chorób serca w okresie 10 lat badania. "W oparciu o te dowody możemy powiedzieć naszym pacjentom, że nie wydaje się być nic złego w prozdrowotnej diecie obejmującej pokarmy bogate w wapń, a może ona nawet być korzystna dla serca. W każdym razie musimy podkreślić, że pacjenci powinni omawiać wszelkie plany przyjmowania suplementów wapnia z lekarzem, aby ustalić właściwą dawkę, bądź określić, czy tego w ogóle potrzebują."

Więcej: sciencedaily.com