Opublikowany w Journal of the American College of Cardiology, systematyczny przegląd istniejących danych i pojedyncze randomizowane próby kontrolne od stycznia 2012 do października 2017 wykazały, że multiwitaminy, witamina D, wapń i witamina C - najczęściej stosowane suplementy - nie wykazały korzyści ani nie zwiększyły ryzyka w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym, zawałowi serca, udarowi lub przedwczesnej śmierci.

Ogólnie rzecz biorąc, suplementy witaminowe i mineralne są dodatkiem do składników odżywczych, które znajdują się w żywności.

"Byliśmy zaskoczeni, że znaleźliśmy tak niewiele pozytywnych efektów najczęstszych suplementów, które konsumujemy" - mówi dr David Jenkins *, główny autor badania. "Nasza recenzja wykazała, że suplementacja multiwitamin, witaminy D, wapnia lub witaminy C jest nie szkodliwa - ale nie ma też widocznej korzyści."

Badanie wykazało, że kwas foliowy sam w sobie i witaminy z grupy B z kwasem foliowym mogą zmniejszyć ryzyko choroby sercowo-naczyniowej i udaru. Tymczasem niacyna i przeciwutleniacze wykazały bardzo mały wpływ, który może oznaczać zwiększone ryzyko śmierci z dowolnej przyczyny.

"Te odkrycia sugerują, że ludzie powinni być świadomi suplementów, które biorą i upewnić się, że tak naprawdę mają one zastosowanie do określonych niedoborów witamin lub minerałów" - powiedział dr Jenkins.

Zespół naukowców przeanalizował dane uzupełniające, które obejmowały witaminę A, B1, B2, B3 (niacyna), B6, B9 (kwas foliowy), C, D i E; i (3-karoten; wapń; żelazo; cynk; magnez; i selen. Termin "multiwitamina" w tym przeglądzie został użyty do opisania suplementów, które zawierają większość witamin i minerałów, a nie kilka wybranych.

"Wobec braku znaczących pozytywnych danych - oprócz potencjalnego zmniejszenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu i chorób serca przez kwas foliowy - najkorzystniej jest polegać na zdrowej diecie, aby uzupełnić potrzebne witaminy i minerały. Do tej pory żadne badania nad suplementami nie wykazały niczego lepszego niż zdrowa porcja pokarmów roślinnych, warzyw, owoców i orzechów.", posumowują naukowcy.

Źródło: sciencedaily.com