Po kilku latach intensywnych badań epidemiologicznych, prowadzonych w Polsce w ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”, wiemy że w Polsce nawet do ok. 200 tys. osób może być zakażonych HCV - informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–PZHT. W okresie wakacyjnym Instytut chce dzielić się wiedzą o tym: czym jest HCV, jak się przenosi, a przede wszystkim jak ograniczyć ryzyko zakażenia.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–PZHT rozpoczyna kampanię społeczną „HCV jestem świadom”, której celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa o poważnym problemie zdrowotnym jakim jest zakażenie wirusem HCV odpowiedzialnym za wirusowe zapalenie wątroby typu C i wynikającej z tego potrzeby wykształcenia postawy czynnej, polegającej na podejmowaniu działań zmniejszających ryzyko zakażenia HCV.

Ile dokładnie osób jest w Polsce zakażonych? Nie wiadomo, bo badań w kierunku HCV wykonuje się wciąż zbyt mało. Jednak wyniki badań są alarmujące: w Polsce 80% osób zakażonych HCV o tym nie wie, a świadomość na temat zakażeń HCV w społeczeństwie jest wciąż zbyt niska. Ponad połowa osób (55%) deklaruje, że nigdy nie słyszała o wirusie HCV.

W ramach kampanii, oprócz wspólnie spędzonego czasu podczas pikników Lata z Radiem i wybranych imprez lokalnych informacje o HCV znajdą się w radio, w telewizji, na portalach społecznościowych i przystankach autobusowych. Uruchomiono również portal internetowy dedykowany kampanii - www.jestemswiadom.org.

Jeden z banerów kampanii

W ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” realizowane są także bezpłatne działania edukacyjne skierowane do środowisk kluczowych z punktu widzenia walki z zakażeniami wirusem HCV, tj. do pracowników zawodów medycznych, w tym lekarzy oraz pielęgniarek, lekarzy ginekologów, hepatologów, położnych oraz lekarzy stomatologów. Na stronie szkoleniehcv.pzh.gov.pl znajduje się lista kursów wraz z ich dokładną lokalizacją i terminem.

Powyższe działania podejmowane są przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–PZH w ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia.

Partnerami projektu są: Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Główny Inspektorat Sanitarny, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.