Naukowcy z NYU School of Medicine, aktywując szlaku sonic hedgehog w uszkodzonej skórze laboratoryjnych myszy, doprowadzili do wzrostu włosów w miejscu urazu. Wyniki ich badania opublikowano w Nature Communications.

Eksperyment amerykańskich badaczy koncentrował się na fibroblastach, które uwalniają kolagen, czyli białko strukturalne odpowiedzialne za podtrzymanie kształtu i wytrzymałości skóry oraz włosów.

Naukowcy aktywowali szlak sonic hedgehog w uszkodzonej skórze laboratoryjnych myszy. Wiadomo, że ścieżka ta jest bardzo aktywna we wczesnych stadiach rozwoju człowieka w macicy, gdy tworzą się mieszki włosowe, ale w innych przypadkach jest zablokowana w zranionej skórze u zdrowych dorosłych. To, zdaniem badaczy wyjaśnia, czemu mieszki włosowe nie rosną w skórze regenerującej się po urazie czy operacji.

- Nasze wyniki pokazują, że stymulując fibroblasty za pośrednictwem szlaku sonic hedgehog, można wyzwolić wzrost włosów - powiedział prof. Mayumi Ito, który tłumaczył, że dotąd sądzono, iż za nieodrastanie włosów odpowiadają bliznowacenie i akumulacja kolagenu, które zachodzą podczas gojenia. - Teraz wiemy, że jest to problem sygnalizacyjny w komórkach, które są bardzo aktywne, gdy rozwijamy się w macicy, ale mniej w dojrzałych komórkach skóry, gdy się starzejemy - dodał.

Chcąc ominąć ryzyko nowotworów, zgłoszonych w innych eksperymentach aktywujących szlak sonic hedgehog, naukowcy włączyli tylko fibroblasty znajdujące się tuż pod powierzchnią skóry, gdzie najpierw pojawiają się korzenie włosa (brodawki skórne).

Odrastanie włosów u myszy rozpoczynało się w ciągu 4 tygodni. Korzenie i łodygi włosa stawały się zauważalne po 9 tygodniach.

Naukowcy zapowiadają dalsze badania nad tym, jak chemiczne i genetyczne stymulanty fibroblastów mogą aktywować szlak sonic hedgehog w uszkodzonej ludzkiej skórze.


Więcej: eurekalert.org