Naukowcy z GSK Center for Optical Molecular Imaging opracowali nowy mikroskop, który analizuje różne parametry zmieniające się podczas gojenia się ran. Mają nadzieję, że wykorzystają tę technikę, aby zrozumieć, w jaki sposób można leczyć choroby skóry, na przykład w przypadku owrzodzeń stóp osób chorych na cukrzycę i łuszczycę.

„Nikt tak naprawdę nie rozumie, w jaki sposób leki miejscowe wpływają na skórę, ponieważ nie da się zaobserwować co dzieje się pod skórą” - powiedziała Marina Marjanovic, profesor bioinżynierii i dyrektor centrum, który mieści się w Beckman Institute for Advanced Science and Technology at University of Illinois at Urbana-Champaign.

„Potrzebujemy tej techniki, aby zrozumieć, czy dostępne terapie leczą faktyczną przyczynę, czy tylko łagodzą objawy” - powiedziała Marjanovic, która jest również członkiem Beckman's Biophotonics Imaging Lab.

Nowy mikroskop może jednocześnie obserwować różne aspekty gojenia się ran . Naukowcy wykorzystali go, aby uzyskać obrazy rany, obserwować kolagen, który pomaga w gojeniu się ran i wizualizować rozmieszczenie naczyń krwionośnych wokół rany. Ponadto dokonali pomiaru różnych substancji chemicznych w tkankach, które wskazują, ile stanów zapalnych występuje.

Artykuł dotyczący wspomnianego mikroskopu, dzięki któremu możliwe było obserwowanie gojenia się ran został opublikowany w BMJ Open Diabetes Research & Care.

„Jest to kontynuacja wcześniejszych badań, w których wykonaliśmy i obserwowaliśmy ranę na uszach myszy” - powiedział Aneesh Alex, naukowiec z Beckman Institute i pracujący w GlaxoSmithKline. „W tym badaniu dodaliśmy więcej możliwości wizualizacji i zbadaliśmy proces gojenia się ran na grzbietach myszy, co uznaje się za dokładniejszy model”.

Naukowcy badali proces gojenia się rany przez miesiąc. Przyjrzeli się czterem grupom myszy: myszom z nieleczonymi ranami , myszom, które otrzymywały placebo i myszom, którym podawano dwa różne stężenia leków.
„Jednym z głównych ograniczeń technik obrazowania optycznego jest jego płytka głębokość penetracji w tkankach biologicznych” - powiedział Eric Chaney, naukowiec z Biophotonics Imaging Lab. Ograniczenie wynika z rozproszenia światła, co utrudnia badaczom przyjrzenie się głębszym strukturom tkankowym.

„Główną zaletą naszego obrazowania jest to, że jest ono całkowicie bezinwazyjne”, powiedziała Marjanovic. „Przeprowadziliśmy również dalsze badania na ludziach i byliśmy w stanie przyjrzeć się zmianom w skórze zdrowych ochotników i pacjentów ze schorzeniami skóry”. Naukowcy mają nadzieję udoskonalić tę technikę, aby można ją było stosować do rutynowych badań chorób skóry i ich leczenia.

„Współpraca Center for Optical Molecular Imaging at the Beckman Institute pomiędzy GlaxoSmithKline była niezwykle produktywna oraz wyjątkowa” - powiedział dr Stephen Boppart, profesor inżynierii Abel Bliss i profesor inżynierii elektrycznej i komputerowej oraz bioinżynierii, który również jest lekarzem. „Łącząc nasze najnowocześniejsze technologie obrazowania optycznego, mamy możliwość nie tylko wizualizacji i zrozumienia zachodzących interakcji molekularnych, ale także tego, jak te procesy mogą wpływać na działanie i skuteczność leku”.

Źródło: medicalxpress.com