Naukowcy z University of Illinois Chicago (UIC) opracowali nową metodę, która blokuje działalność zmutowanych genów, występujących w 30 proc. nowotworów. Mutacje w genach RAS występują w niemal 90% nowotworów trzustki oraz w dużym odsetku nowotworów czerniaka, płuc i okrężnicy.

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Johna O’Bryana odkrył, że syntetyczna proteina NS1 blokuje aktywność RAS. - Wykorzystywaliśmy technologię monobody do zidentyfikowania w RAS, obszarów krytycznych dla jego działania - powiedział profesor.

Badacze odkryli, że proteina NS1 dołącza się do pewnego obszaru RAS, o którym wcześniej nie wiedziano, że pełni ważną funkcję. NS1 silnie oddziałuje na K-RAS i H-RAS uniemożliwiając im wchodzenie w interakcje z identycznymi proteinami i tworzenie par molekularnych. NS1 nie działa na trzeci z typów RAS - N-RAS.

- Zablokowanie funkcji RAS to „Święty Graal” onkologii. Teraz mamy potężne narzędzie, którego możemy użyć do dalszych badań nad funkcjami RAS. Nasze badania wskazują na możliwość potencjalnego zablokowania RAS i spowolnienia wzrostu guzów nowotworowych - stwierdził prof. O’Bryan.


Więcej: eurekalert.org