Mężczyźni częściej niż kobiety zaniedbują swoje zdrowie. Zazwyczaj zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy boli. Zapominają o regularnych badaniach profilaktycznych - wskazał NFZ. Blisko 25 proc. panów ma nadciśnienie tętnicze, 70 proc. mężczyzn ma nadwagę, a jedna piąta zmaga się z otyłością.

Jak zauważył NFZ, bazując na raporcie "Zdrowie? Męska sprawa!" z 2023 roku, u kardiologa przynajmniej raz w życiu było tylko 43 proc. mężczyzn. U urologa kiedykolwiek była jedynie 1/3 mężczyzn w wieku powyżej 35 lat. Po 55. roku życia ten odsetek rośnie, ale nadal 61 proc. panów deklaruje, że nigdy nie było u urologa.

Jednocześnie mężczyźni boją się wykrycia nowotworu lub innej poważnej choroby (36 proc. mężczyzn), ale także wstydu i skrępowania, które łączą się z samym badaniem urologicznym (33 proc. mężczyzn).

NFZ wskazał, że jest wiele możliwych przyczyn, które decydują, że mężczyźni rzadziej zgłaszają się na badania profilaktyczne.

"W tym kontekście często wymienia się m.in. stereotypy na temat zdrowia, związane z samą płcią, ale także z określonymi chorobami i ich wykrywaniem. Z praktycznych doświadczeń, ale także z badań naukowych i analiz, wiemy, że jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w tym zakresie jest podnoszenie świadomości zdrowotnej" - ocenił cytowany w komunikacie specjalista zdrowia publicznego, Ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w Polsce, dr Paweł Koczkodaj.

Dodał, że edukacja zdrowotna, zarówno ta prowadzona od najmłodszych lat w szkole, jak i ta kierowana do osób dorosłych przynosi wymierne efekty wśród mężczyzn i kobiet.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego, w tym raka prostaty, przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia (87 proc. występuje po 60. roku życia, ponad 50 proc. zachorowań przypada po 70. roku życia).

Jest kilka podstawowych badań, które pozwalają wykryć nowotwór prostaty. Pierwszym z nich jest oznaczenie stężenia PSA, które wykonywane jest na podstawie pobranej próbki krwi do badań.

Kolejne to badanie per rectum, czyli badanie fizykalne, które stanowi istotną rolę w procesie diagnostyki schorzeń. "Jest to ważny element badania lekarskiego, który pozwala wykryć schorzenia zagrażające zdrowiu na wczesnym etapie diagnostyki" - wskazał NFZ.

Badaniem, które pozwoli wykryć nowotwór prostaty jest także badanie fragmentu tkanki pobranej z prostaty pod mikroskopem (badanie histopatologiczne), które jest podstawą rozpoznania.

NFZ podkreślił, że styl życia wpływa na rozwój choroby. Jak wynika z raportów publikowanych przez NFZ, blisko 25 proc. panów ma nadciśnienie tętnicze. Aż 70 proc. mężczyzn ma nadwagę, a jedna piąta zmaga się z otyłością.

W Polsce zgodnie z Eurobarometrem z 2021 r. 32 proc. dorosłych mężczyzn pali papierosy. wśród kobiet, odsetek ten wynosi 20 proc. Według tego samego badania, w Polsce aż 66 proc. mężczyzn w grupie wiekowej 15 plus jest nieaktywna fizycznie. Największe odsetki nieaktywnych fizycznie mężczyzn zaobserwowano w grupach wiekowych 40-54 lata – 73 proc. i 55 plus - 88 proc.

"Prowadzi to do rozwoju cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, miażdżycy, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, choroby układu ruchu, choroby układu pokarmowego, zaburzeń hormonalnych, a także nowotworów" - zaznaczył NFZ.

W ocenie NFZ, nowotworom, które spotykają mężczyzn na całym świecie przynajmniej w 1/3 przypadków można zapobiec, zmieniając styl życia, nawyki i badając się profilaktycznie.

Z programu Profilaktyka 40 Plus może skorzystać każdy, kto skończył 40 lat. "Zgłoszenie do programu jest proste, nawet nie musisz wychodzić z domu, a skierowanie na badania dostaniesz zaledwie w ciągu 2 dni roboczych. Wystarczy, że wypełnisz krótką ankietę dotyczącą Twojego zdrowia" - przypomniano.

W skład pakietu badań diagnostycznych dla mężczyzn wchodzą: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT) oraz PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.(PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Aleksandra Kiełczykowska