W 2022 roku w Polsce zdiagnozowanych na Alzheimera i choroby pokrewne było 357 tys. osób - wynika z danych NFZ. Choroba charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych; ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

21 września przypada Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera.

Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że w 2022 roku w Polsce ze świadczeń finansowanych przez NFZ skorzystało 357 tysięcy chorych na Alzheimera i choroby pokrewne, z których 256 tys. (72 proc.) to kobiety. Największy odsetek chorych mieszka w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim.

"Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera to okazja, by przypomnieć o tej chorobie, która dotyka część naszego społeczeństwa. Według danych NFZ w 2022 roku w Polsce zdiagnozowanych chorych na Alzheimera i choroby pokrewne było 357 tys. osób" – przekazała PAP rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Kopczyńska.

Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Szacuje się, że obecnie na świecie cierpi na chorobę Alzheimera 39 milionów ludzi, a specjaliści przewidują, że w 2050 roku będzie ich trzykrotnie więcej.

Rzeczniczka wskazała, że przyczyny występowania choroby Alzheimera nie są w pełni znane. To najczęstsza choroba neurozwyrodnieniowa przebiegająca z otępieniem, charakteryzująca się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej.

Dynamika postępu choroby jest zmienna – chorzy żyją średnio 8-14 lat od pojawienia się pierwszych objawów. Choroba rozpoczyna się powoli i podstępnie. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana i rozpoczęta będzie terapia, tym dłużej chora osoba będzie mogła świadomie uczestniczyć w życiu społecznym i rodzinnym.

Objawy, które mogą oznaczać chorobę Alzheimera, to najczęściej: zaburzenia pamięci (powtarzanie pytań, zapominanie, problemy z przypomnieniem niedawnych wydarzeń) oraz zaburzenia wzrokowo-przestrzenne (niewielkie zaburzenia w poruszaniu się, trudności w rysowaniu).

Objawami mogą też być zaburzenia językowe (trudności w odnajdywaniu słów lub ograniczenia w rozumieniu mowy), zmiany osobowości (drażliwość, obojętność, apatia, depresja) i tzw. zaburzenia wykonawcze (trudności w ocenie sytuacji, przy robieniu zakupów, zarządzaniu pieniędzmi, błędy w liczeniu). Niepokoić mogą też zaburzenia ruchowe (spowolnienie, zaburzenia postawy ciała, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni).

"Więcej na temat choroby - jak ją rozpoznać, ale też jak towarzyszyć bliskiemu w tej chorobie - można przeczytać w poradniku +Opieka nad chorym na alzheimera. Poradnik dla opiekuna+ przygotowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia" – podpowiada rzeczniczka NFZ. Publikacja dostępna jest na stronie internetowej Funduszu.

Narodowy Fundusz Zdrowia w maju 2022 roku opublikował duży raport na temat choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. W maju bieżącego roku raport został uzupełniony o bieżące dane.

Najwięcej chorych jest w wieku powyżej 85 lat – blisko 142 tys., niewiele mniej, bo 132 tys. chorych jest w przedziale wiekowym 75-84 lat. W obu tych grupach wiekowych zdecydowaną większość stanowią kobiety. Inaczej jest w grupie osób 55-64 lat, gdzie liczba zdiagnozowanych chorych jest podobna dla obu płci z przewagą po stronie mężczyzn (8,7 tys. kobiet i 8,9 tys. mężczyzn). Świadczenia udzielano głównie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej - prawie 156 tys. pacjentom, następnie w przychodniach specjalistycznych - 74,4 tys. osób, w tym w poradniach neurologicznych 34,3 tys. osobom.

"W strukturze kosztów świadczeń dominowały jednak świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz świadczenia udzielone w ramach długoterminowej opieki psychiatrycznej. W 2022 roku stanowiły 49 proc. spośród 190 mln zł przeznaczonych na refundację świadczeń udzielonych z powodu choroby Alzheimera i chorób pokrewnych" – wyliczyła Kopczyńska. (PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Katarzyna Lechowicz-Dyl