Piękne kwiaty, odprężające zabiegi w SPA i romantyczny obiad. To Twój plan na Dzień Kobiet? Doskonale, ale koniecznie uzupełnij go o badania profilaktyczne - zachęca Narodowy Fundusz Zdrowia.

8 marca NFZ organizuje darmowe badania profilaktyczne. Cytologia, mammografia, pomiar cukru - to tylko kilka badań, które czekają na wszystkie Panie odwiedzające 8 marca wybrane placówki medyczne w swoim regionie.

- Zamiast tradycyjnego goździka badania cytologiczne i mammograficzne. To nasza niespodzianka na Dzień Kobiet. W każdym Oddziale Wojewódzkim NFZ Panie dowiedzą się, gdzie konkretnie zrobią badania – zapewnia Adam Niedzielski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak tłumaczy Fundusz, panie często nie decydują się na cytologię, ponieważ czują dyskomfort, gdy materiał do badań pobiera mężczyzna. Przełamują się, gdy po drugiej stronie jest kobieta. Właśnie dlatego w większości placówek medycznych, które 8 marca zaoferują kobietom bezpłatne badania, na pacjentki czekać będą wykwalifikowane położne lub ginekolożki.

Na Lubelszczyźnie i Dolnym Śląsku do skorzystania z badań namawiać będą aktualne mistrzynie Polski w piłce ręcznej – MKS Perła Lublin i koszykówce – CCC Polkowice. Zawodniczki nie tylko promują akcję, ale same wezmą w niej udział.

Swoje wsparcie, np. na Mazowszu, oferują też amazonki. Pokonały chorobę, dlatego głośno apelują do kobiet o nieodkładanie badań profilaktycznych „na później”.

Lista placówek biorących w akcji znajduje się na stronie internetowej NFZ.