Prezydent podpisał właśnie ustawę o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw. Jakie zmiany niesie ona za sobą dla lekarzy?


Dotychczas kombatanci oraz inwalidzi wojenni i wojskowi mieli prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Często jednak prawo to było martwe. Teraz Sejm je doprecyzował.


Nowelizacja ustawy stanowi, iż kombatanci i inwalidzi mają prawo do korzystania poza kolejnością zarówno ze świadczeń ambulatoryjnej, jak i szpitalnej opieki zdrowotnej. Co więcej, świadczeniodawca ma udzielić świadczenia w dniu zgłoszenia.


Co w przypadku, jeśli nie uda się udzielić świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w dniu zgłoszenia? Wtedy świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością, jednak nie dłuższy niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.


W celu weryfikacji udzielania świadczeń szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie prowadził w formie elektronicznej bazę danych osób mających uprawnienia kombatanckie.


Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał zaś ustawowy obowiązek monitorowania, czy rzeczywiście kombatanci są obsługiwani zgodnie z nowymi przepisami i czy nie utrudnia im się korzystania z przywilejów zapisanych w ustawie.

 

Ustawa wejdzie w życie za miesiąc.

 

Źródło: www.medexpress.pl