Gabinet drWidget to pierwsza w Polsce aplikacja gabinetowa w pełni obsługująca certyfikat ZUS, dzięki któremu można szybko i wygodnie autoryzować elektroniczne zwolnienia lekarskie. Warto się nim zainteresować, tym bardziej że jest bezpłatny.

Darmowy jest także Gabinet drWidget, czyli program zaprojektowany i w całości wykonany przez specjalistów z LekSeek Polska, służący do kompleksowego zarządzania placówką medyczną. Gabinet drWidget oferuje lekarzom szereg funkcjonalności i udogodnień, w tym m.in. interaktywny grafik wizyt, obszerną bibliotekę gotowych formularzy, system automatycznych podpowiedzi oraz szybki dostęp do wszystkich danych o pacjencie.

Program jest stale aktualizowany i rozbudowywany o nowe moduły, tak aby mógł w pełni odpowiadać na rosnące potrzeby środowiska medycznego. Jedną z nowości, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone do Gabinetu drWidget, jest trzecia metoda autoryzacji e-ZLA. Do tej pory można było podpisywać elektroniczne zwolnienia przy pomocy podpisu kwalifikowanego albo profilu zaufanego ePUAP. Jednak 1 grudnia 2017 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaproponował lekarzom nowe, darmowe rozwiązanie. Mowa o certyfikacie ZUS, który uzyskał już pozytywną opinię środowiska lekarskiego.

Jego wyrobienie zajmuje zaledwie krótką chwilę. Wystarczy założyć profil w portalu PUE ZUS, a następnie wysłać z niego wniosek o wydanie certyfikatu. Po kilku minutach będzie gotowy do pobrania, o czym wnioskodawca zostanie poinformowany mailem lub SMS-em.

Certyfikat ma określony termin ważności, tj. 5 lat. Po upływie tego czasu można zawnioskować o wydanie kolejnego, również bezpłatnego, certyfikatu. Autoryzując e-zwolnienie, lekarz podaje hasło, które sam wcześniej ustalił. Trzeba przy tym pamiętać, aby certyfikat był dostępny na urządzeniu, na którym wystawiane jest e-ZLA.

Zaletą certyfikatu jest nie tylko prosta, przyjazna dla użytkownika obsługa, lecz także fakt, że służy do autoryzacji wielu dokumentów, w tym e-ZLA, ZUS FZLA, AZLA, UZLA oraz ZUS PR-4. Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (www.zus.pl) można znaleźć prezentację, szczegółowo wyjaśniającą, jak go wyrobić i stosować.

Zachęcamy do przyjrzenia się rozwiązaniu proponowanemu przez ZUS oraz wystawiania elektronicznych zwolnień w programie Gabinet drWidget. Jednocześnie przypominamy, że już 1 lipca 2018 roku papierowe zwolnienia zostaną wyeliminowane z obiegu i ustawowym obowiązkiem każdego lekarza będzie wystawianie e-ZLA.


Zespół LekSeek Polska