Na tegorocznym Kongresie ESC Heart Failure Congress 2014 w Atenach zaprezentowano wyniki badania oceniającego skuteczność i bezpieczeństwo nowego urządzenia dla pacjentów z niewydolnością serca. Czy Parachute spełni pokładane w nim nadzieje? Wyniki krótkoterminowej obserwacji są obiecujące.

Parachute to urządzenie przypominające kształtem parasol, które implantuje się szczytem w kierunku koniuszka do lewej komory. Pozwala ono obniżyć napięcie komór, które niekorzystnie wpływa na kształt miokardium i pracę serca.

Do badania włączono pierwszych 111 pacjentów, którym wszczepiono urządzenie Parachute. Włączono pacjentów z pozawałową niewydolnością serca zaburzeniami kurczliwości ściany przedniej serca i koniuszka. 60% uczestników było w III klasie niewydolności wg NYHA, a pozostali w II. Ok. jedna trzecia pacjentów była hospitalizowana z powodu niewydolności serca w przeciągu ostatniego roku.

Urządzenie skutecznie implantowano w 95,5% przypadków. Całkowity czas fluoroskopii wahał się od 21 do 86 minut. Po roku obserwacji wykazano istotne redukcje objętości końcowoskurczowych i końcoworozkurczowych lewej komory (LVES i LVED), indeksowanego wymiaru lewego przedsionka i niewielki, ale istotny wzrost frakcji wyrzutowej w porównaniu z wartościami wyjściowymi. Ponadto po roku wydłużył się wynik 6-minutowego testu marszu o 25 m (p<0,05) w porównaniu do początku badania.

Korzyści wykazano także w obrębie klasy czynnościowej NYHA – poprawiła się ona u 54%. Wśród osób z wyjściową klasą II, 51% poprawiło się do klasy I, a 32% pozostało w klasie II. Z kolei w grupie osób z NYHA III, 40% poprawiło się do klasy II, a 16% do klasy I, 29% pozostało nadal w grupie III. Całkowita śmiertelność wyniosłą 5,7%, a wskaźnik śmiertelności/hospitalizacji z powodu niewydolności serca – 21,7%. 2,9% osób doznało udaru.

Osoby komentujące badanie podkreśliły, że urządzenie zmniejszało objętość końcowoskurczową lewej komory, która jest ważnym czynnikiem prognostycznym u osób po zawale serca. Wciąż jednak potrzebne jest wydłużenie czasu obserwacji, które pozwoli na określenie długterminowego rokowania osób z implantowanym Parachute i potencjalnych powikłań (wpływ na funkcję mięśni brodawkowatych czy ryzyko wystąpienia dyslokacji).

Łukasz Januszkiewicz. [Opublikowano dnia: 2014-06-02]. Nowy implant dla pacjentów z niewydolnością serca. Protokół dostępu: http://www.kardiolog.pl/doniesienia/34040 [Pobrano dnia: 2014-06-10].