Sprawdź, czy Twoje źródło informacji o produktach leczniczych zostało zaktualizowane. Jeśli szukasz nowej aplikacji zapewniającej dostęp do bazy leków, suplementów diety i dermokosmetyków, to zajrzyj do artykułu i poznaj naszą propozycję.

Dlaczego zmiany w refundacji nie obowiązują od marca, zgodnie z dotychczasową tradycją? Ponieważ od 2024 roku są wprowadzane co kwartał. Zdaniem resortu zdrowia zmiana częstotliwości ogłaszania obwieszczenia refundacyjnego usprawni pracę i pozwoli na lepsze planowanie zakupów w aptekach.

„Polscy farmaceuci wielokrotnie zwracali uwagę, że tak częsta zmiana listy refundacyjnej (co 2 miesiące) nie sprzyja stabilności ich pracy oraz znacząco utrudnia gospodarowanie lekami. W obawie przed zmianą sztywnych cen (i ewentualnymi stratami) apteki ograniczały wielkość asortymentu, co znacząco wpływało na dostępność leków oraz sprawiało, że wydłużał się czas, w jakim pacjenci mogli zrealizować receptę. Rodziło to niezadowolenie wśród pacjentów oraz niepokojące przerwy w terapii niesprzyjające ani jej bezpieczeństwu, ani skuteczności” - napisano w uzasadnieniu projektu dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej.

I tak, po trzech miesiącach od wejścia w życie 73 Obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych nadeszła pora na aktualizację. Nowe terapie (w rekordowej liczbie) są dostępne dla pacjentów od 1 kwietnia; szczegóły w tym artykule, a także TUTAJ.

Wszystkie zmiany spowodowane 74 Obwieszczeniem Ministra Zdrowia zostały wprowadzone do bezpłatnej aplikacji mobilnej drWidget Baza Leków. Jeśli z niej korzystasz w codziennej pracy, to możesz być spokojny - nie pomylisz się przy wystawianiu recepty.

Osobom, które pierwszy raz słyszą o aplikacji z serii drWidget, wyjaśniamy: oferuje ona ponad 19 tysięcy wyczerpujących opisów produktów leczniczych, suplementów diety i dermokosmetyków. Można tutaj sprawdzić m.in. skład produktu, jego działanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, sposób stosowania, mogące wystąpić interakcje, stopnie odpłatności. Dane zawarte w aplikacji są na bieżąco aktualizowane, nie tylko w związku ze zmianami na liście refundacyjnej, lecz także w przypadku wprowadzenia na rynek nowych preparatów bądź wycofania ze sprzedaży konkretnych produktów.

Szybkie dotarcie do potrzebnych informacji jest możliwe na dwa sposoby. Po pierwsze, użytkownik może skorzystać z intuicyjnej wyszukiwarki. Druga opcja to zeskanowanie kodu kreskowego produktu. Często przeglądane opisy można dodać do “Ulubionych”, aby mieć do nich jeszcze szybszy i wygodniejszy dostęp. Ponadto aplikacja umożliwia użytkownikowi tworzenie własnych grup (poza grupą “Ulubione”) i dodawanie do nich produktów.

Jeśli natomiast preferujesz tradycyjny receptariusz, możemy Ci polecić Receptariusz Lekarza Praktyka LEKsykon. Pobierzesz go zupełnie za darmo z tej strony, z zakładki “Materiały do pobrania”. Warto również znać (i dodać do ulubionych/ zakładek) adresy serwisów internetowych oferujących wyszukiwarki leków, suplementów diety i dermokosmetyków. Rekomendujemy te: leksykon.com.pl, drwidget.pl, apptekarz.pl, pielegniarkom.pl, lekseniora.pl, lekiciazaplus.pl oraz lekdladziecka.pl.

Jakie jest Twoje ulubione źródło informacji o lekach? Napisz w komentarzu!