W lipcu do systemu e-recepty dołączyło kolejnych 687 podmiotów leczniczych, to ponad 2 razy więcej niż w poprzednim miesiącu. Tylko w lipcu wystawionych zostało ponad 1 mln e-recept - poinformowało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Liderem miesiąca jest województwo małopolskie – tu pierwsze e-recepty wystawiono pacjentom w 92 podmiotach leczniczych. Na Warmii i Mazurach podłączyło się 6 razy więcej podmiotów niż w czerwcu. Personel medyczny w całym kraju wystawiał średnio 58 tys. e-recept dziennie (w dni robocze od poniedziałku do piątku).

Od początku roku wystawionych zostało 3,2 mln elektronicznych dokumentów dla ponad 670 tys. pacjentów. E-recepty wystawiane są w 822 miejscowościach.

>>> ZOBACZ TEŻ: Wystawiaj e-recepty w Gabinecie drWidget

Zdaniem resortu zdrowia, wraz z e-receptą znika problem nieczytelnych recept. Farmaceuci unikają problemów z ich realizacją, a pacjenci nie muszą wracać do lekarzy z prośbą o korektę. E-recepta oszczędzi też wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki.

Doświadczenia z innych krajów pokazują, że wprowadzenie elektronicznych recept przyniosło oszczędności dzięki zmniejszeniu liczby pomyłek, podniesieniu bezpieczeństwa pacjentów, ograniczeniu biurokracji i uszczelnieniu obrotu lekami.


Źródło: CSIOZ