Naukowcy z Uniwersytetu w Utah stworzyli okulary z ciekłą soczewką, która dzięki specjalnemu algorytmowi na bieżąco dostosowuje swój kształt do odległości i wady wzroku właściciela.

Opracowane okulary posiadają soczewki wykonane z gliceryny umieszczone między dwiema giętkimi membranami w elektromechanicznych ramkach. Montuje się je w systemie elektromechanicznym dzięki czemu można zmieniać ogniskową. Zmiana ostrości trwa zaledwie 14 milisekund.

Obsługa urządzenia jest prosta. Trzeba tylko za pomocą aplikacji mobilnej wprowadzić do systemu wartość wady wzroku. Reszta dzieje się już sama. Czujnik umieszczony w mostku okularów, dzięki pulsom promieni podczerwonych, zbiera informacje o tym jak daleko użytkownik patrzy, a algorytm automatycznie dopasowuje ostrość.

- Teoretycznie mogą to być jedyne okulary, jakie dana osoba będzie musiała kiedykolwiek kupić, ponieważ są one w stanie skorygować większość problemów ze wzrokiem - powiedział prof. Carlos Mastrangelo, jeden z twórców urządzenia.

Wadą okularów jest na razie ich rozmiar. Naukowcy pracują obecnie nad ich miniaturyzacją i liczą, że inteligentne okulary trafią do sprzedaży już za trzy lata.


Źródło: sciencedaily.com
Fot. Carlos H. Mastrangelo, University of Utah