Oddział okulistyczny w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie przeszedł gruntowną modernizację i jest pierwszym ośrodkiem w województwie warmińsko-mazurskim, w którym będą wykonywane zabiegi przeszczepu rogówki.

Prace remontowe, które rozpoczęły się jesienią ub. r. i trwały do wiosny 2019 r. objęły wszystkie instalacje i układ pomieszczeń. Całkowita wartość inwestycji (roboty budowlane oraz sprzęt) wynosi 3,2 mln zł., z czego blisko 2,5 mln zł to dotacja celowa ze środków budżetu województwa warmińsko-mazurskiego.

W wyposażeniu znalazły się m.in. łóżka szpitalne, aparat do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, szafki przyłóżkowe, optyczny, koherennty tomograf oka z funkcją angiografii bezkontrastowej, system archiwizacji obrazu z mikroskopu operacyjnego, fotel USG, stół zabiegowy z fotelem operatora, stół do instrumentowania, stolik zabiegowy, wózek transportowy dla pacjentów czy meble.

>>>ZOBACZ TEŻ: Ponad pół miliona na oddział hematoonkologii dziecięcej w Olsztynie i nowe ambulanse dla Pasymia, Lidzbarka Warmińskiego, Dobrego Miasta i Bartoszyc

Zmodernizowany oddział jest lepiej przystosowany do zabiegów jednodniowych, które są zalecane przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Chodzi m.in. o operacje zaćmy i iniekcje doszklistkowe, wykonywane w ramach programu lekowego przy leczeniu wysiękowej postaci AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem).

Oddział okulistyczny w Szpitalu Wojewódzkim jest pierwszym ośrodkiem w województwie warmińsko-mazurskim, w którym będą wykonywane zabiegi przeszczepu rogówki. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia tej procedury, co powinno nastąpić jeszcze w tym roku.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie