Kobiety korzystające z solarium są 2 do 6 razy bardziej narażone na wystąpienie czerniaka niż te, które nie korzystają ze sztucznej opalenizny, wynika z badania opartego na przypadkach klinicznych kobiet z Minnesoty w USA.

Badania opublikowane w magazynie JAMA Dermatology, pokazują, że przeciętnie badane kobiety poniżej 40 roku życia korzystające z solarium zaczynały uczęszczać do tego typu punktów w młodszym wieku niż badane powyżej 40 r.ż. Skoro sztuczna opalenizna jest związana z występowaniem czerniaka, a liczba zanotowanych przypadków melanoma w Stanach Zjednoczonych znacząco wzrosła, wyniki badań sugerują, że korzystanie z solarium może być przyczyną zwiększonego występowania tego złośliwego typu raka skóry.

Dr Ann Lazovich, epidemiolog zajmujący się nowotworami z Uniwersytetu w Minnesocie wraz z kolegami przeanalizowała potencjalny związek między ryzykiem zachorowania na czerniaka złośliwego, korzystaniem z usług solarium oraz wiekiem występowania nowotworu. W badaniu uczestniczyło 681 pacjentów, u których wykryto czerniaka pomiędzy 2004 a 2007 rokiem oraz grupa kontrolna złożona z 654 osobników. Wszyscy badani byli w wieku od 25 do 49 lat.

Kobiety poniżej 30 r.ż. które deklarowały korzystanie z solarium miały 6 razy większe prawdopodobieństwo wykrycia czerniaka niż kobiety, które nie korzystały ze sztucznego opalania.
Kobiety młodsze niż 40 lat zaczynały używać solarium w młodszym wieku niż kobiety pomiędzy 40 a 49 r.ż. (16 vs 25; P < .001). Młodsza grupa kobiet deklarowała również częstsze korzystanie z solarium w porównaniu ze starszymi kobietami (100 vs 40; P < .001).

Pośród kobiet, u których zdiagnozowano czerniaka przed 30 rokiem życia, 33% miało pierwotną zmianę na tułowiu podczas gdy lokalizacja ta charakteryzowała 24% kobiet zdiagnozowanych między 40-49 r.ż.

Wcześniejsze badania epidemiologiczne wykazały, iż występowanie melanoma malignum przed 50 r.ż. jest częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Udowodniono również, że najczęstsza lokalizacja nowotworu zmieniła się z głowy i szyi na tułów. Zmiana ta odzwierciadla powiązanie wzrostu występowania czerniaka z używaniem gabinetów solarium.

Kobiety stanowiły 68% obu badanych grup. Mężczyźni znacznie rzadziej deklarowali korzystanie z usług solarium niż kobiety (44.3% vs 78.2%). Badanie nie wykazało związku pomiędzy zachorowalnością na czerniaka i sztuczną opalenizną u mężczyzn, prawdopodobnie z powodu mniejszej liczby mężczyzn, którzy informowali o korzystaniu z tego rodzaju usług.

Badanie „podkreśla potrzebę zaadresowania jego wyników do młodych białych kobiet, wśród których opalanie za pomocą solarium jest najbardziej powszechne” pisze Dr Gery P. Guy, Jr, z departamentu zapobiegania i kontroli nowotworów w Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Atlancie, a także współautorzy badania w załączonych do badania wnioskach. „Zredukowanie ekspozycji na promieniowanie UV pochodzącego z łóżek wykorzystywanych w solarium stanowi ważny element w strategii zapobiegania występowaniu czerniaka.”


Źródło: Cancernetwork