Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozszerzył ofertę świadczeń medycznych o zabiegi implantacji stentów u pacjentów ze zwężonym moczowodem. Pierwszy zabieg zespół Oddziału Urologii przeprowadził u pacjentki ze zwężeniem moczowodu po radioterapii.

- Zabieg przebiegł bez komplikacji, a pacjentka została wypisana już w pierwszej dobie. Kontrola wykazała prawidłowe ułożenie i funkcjonowanie stentu, którego zadaniem jest rozszerzenie zwężonego w efekcie radioterapii moczowodu w celu ułatwienia swobodnego odpływu moczu z nerki do pęcherza - informuje dr hab. Marcin Życzkowski, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału Urologii w naszym szpitalu i uniwersyteckiej Kliniki Urologii.

- To skuteczny i prosty sposób postępowania w zwężeniach moczowodów o różnej etiologii, stanowiący cenną alternatywą dla powtarzalnych wymian cewników samotrzymających „double J” czy trudnych, a czasem niemożliwych lub skazanych na niepowodzenie operacji naprawczych moczowodu – kontynuuje prof. Życzkowski.

Zabieg został wykonany z użyciem nowego sprzętu rentgenowskiego, który szpital zakupił niedawno za ponad pół miliona złotych do Pracowni Litotrypsji.

- Cieszymy się, że nowe wyposażenie służy także do rozszerzenia oferty świadczeń medycznych udzielanych przez nasz szpital. Zabieg, wg naszej wiedzy, dotychczas niewykonywany na terenie naszego województwa jest obecnie dostępny w naszym szpitalu dla pacjentów ze wskazaniami do takiego leczenia - komentuje dyrektor ds. lecznictwa naszego szpitala dr n med. Andrzej Kucharski.


Źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu