Po zmianie kadencji obywatelski projekt o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych będzie rozpatrywany i nie ma potrzeby ponownego go składania - informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia z dnia 24 czerwca 1999 r.o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli obywatelski projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest w dalszym ciągu rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji bez potrzeby ponownego wniesienia projektu ustawy.

OZZPiP tłumaczy, że w takim przypadku prace nad projektem w nowej kadencji nie zostają zatrzymane, a jedynie zaczynają się od początku. Wówczas Marszałek Sejmu zarządza ponowne drukowanie projektu ustawy oraz doręczenie go posłom, a pierwsze czytanie tego projektu odbywa się nie później niż w terminie 6 miesięcy od daty pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. Obywatelski komitet inicjatywy ustawodawczej nie jest więc zobowiązany w związku z tym do podjęcia żadnych dodatkowych formalnych działań.

"Komitet Obywatelski przeprowadzi po raz kolejny akcję informacyjną i cykl spotkań z parlamentarzystami. Nowym posłom i senatorom będziemy tłumaczyć potrzebę zmiany, a osobom, które ponownie objęły swój mandat, przypominać o deklarowanym poparciu" - czytamy w komunikacie związku.

OZZPiP poinformował równie, że według szacunków w Polsce toczy się obecnie już blisko 15 tysięcy spraw pielęgniarek i położnych o degradację i dyskryminację. Coraz więcej jest pozytywnych na rzecz pozywających wyroków. Sytuacja ta jasno wskazuje na pilną potrzebę nowelizacji wadliwych przepisów.


Źródło: OZZPiP