We wrześniu tego roku w ECZ Otwock Szpital im. F. Chopina, wykonano pierwsze badanie Select MDx Liquid Biopsy, będące nieinwazyjną metodą „biopsji płynnej” umożliwiającą identyfikację pacjentów zagrożonych rakiem stercza.

Badanie dostarcza informacji przydatnych w podjęciu decyzji o uniknięciu, ograniczeniu liczby niepotrzebnych biopsji stercza oraz wiążących się z nią powikłań. Daje również szansę na identyfikację mężczyzn ze zwiększonym ryzykiem choroby wysokiego stopnia, którzy mogą odnieść korzyść z jak najwcześniejszego jej wykrycia.

Test jest oparty o technikę RT-PCR. Badane mRNA izoluje się z próbki moczu pobranej bezpośrednio po badaniu per rectum prostaty (DRE). Test mierzy poziomy mRNA biomarkerów DLX1 oraz HOXC6 używając KLK3 jako odnośnik. Wysoka ekspresja DLX1 oraz HOXC6 jest skorelowana z podwyższonym prawdopodobieństwem zachorowania na agresywnego raka prostaty ( w skali Gleasona ≥ 7).

W ośrodku można również wykonać badanie ConfirmMDx – test działa na poziomie DNA, ułatwiając identyfikację niewykrytego raka w standardowej biopsji prostaty. Badanie pozwala wykryć zmiany nowotworowe nawet w komórkach z okolic guza, które wyglądają prawidłowo w badaniu mikroskopowym( tzw. efekt pola lub „halo”). W celu wykonania testu ConfirmMDx wykorzystane zostają tkanki pozostałe po poprzedniej negatywnej biopsji stercza.

Test z wykorzystaniem techniki MSP analizuje markery metylacji DNA (GSTP1, APC oraz RASSF1) aby rozróżnić skrawki o wysokim wyniku w skali Gleasona od tych z niskim wynikiem. Wynik negatywny w 90% wyklucza prawdopodobieństwo zachorowania przez dwa lata po badaniu i jest najdokładniejszym obecnie testem do wykrywania raka prostaty przy potrzebie powtórnej biopsji.


Źródło: ECZ Otwock