W szpitalu w Jędrzejowie przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg przeszczepu sztucznej łąkotki połączony z rekonstrukcją więzadła krzyżowego, korekcją osi kończyny oraz naprawą chrząstki. Podczas jednej operacji wykonano to, co zazwyczaj robi się w ciągu trzech zabiegów.

Lekarze zoperowali 41-letniego mężczyznę, u którego zdiagnozowano bardzo duże zmiany zwyrodnieniowe prawego kolana. Spowodowane były intensywną aktywnością sportową w młodości, urazami z tym związanych i brakiem właściwego leczenia.

Standardowo, w przypadku takiego pacjenta powinna zostać wszczepiona endoproteza stawu kolanowego. Ta wytrzymuje zaledwie około 10-15 lat oraz ogranicza aktywny tryb życia. Po konsultacji z pacjentem, dr Arkadiusz Koniarski, zdecydował się na innowacyjną operację, w trakcie której wykonano to, co normalnie robi się w ciągu trzech zabiegów. Mężczyźnie przeszczepiono sztuczną łąkotkę, zrekonstruowano więzadło krzyżowe i przeprowadzono korekcję osi kończyny oraz naprawę chrząstki.

Jak informuje portal Wrota Świętokrzyskie pierwsze efekty operacji są dobre. Jednak na ostateczne wyniki trzeba poczekać.Źródło: www.termedia.pl