9 kwietnia 2015 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o leczeniu niepłodności. Następnie trafi on do prac sejmowej Komisji Zdrowia. Obecnie w Polsce nie ma prawnych regulacji zasad postępowania z komórkami rozrodczymi i zarodkami.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, projekt nie dotyczy tylko procedury in vitro, lecz wszystkich sposobów walki z bezpłodnością.Określa zasady stosowania metod leczenia niepłodności, gwarantuje bezpieczeństwo komórek rozrodczych i zarodków, chroni prawa osób borykających się z niepłodnością i dzieci urodzonych w wyniku zastosowania procedury medycznie wspomaganej prokreacji.

Przepisy pozwalają skorzystać z możliwości zapłodnienia pozaustrojowego parom, które udokumentują co najmniej 12-miesięczne nieskuteczne leczenie niepłodności innymi sposobami.

Projekt ustawy o leczeniu niepłodności reguluje m.in.:

  • zasady ochrony zarodka i komórek rozrodczych;
  • kwestię leczenia niepłodności;
  • działania władz publicznych dotyczące ochrony i promocji zdrowia rozrodczego;
  • warunki dawstwa, pobierania, przetwarzania, testowania, przechowywania i dystrybucji komórek rozrodczych oraz zarodków w związku z procedurą medycznie wspomaganej prokreacji;
  • zasady funkcjonowania ośrodków medycznie wspomaganej prokreacji oraz banków komórek rozrodczych i zarodków.Źródło:  mz.gov.pl