Amerykański regulator rynku leków zezwolił na rozszerzenie zastosowania farmaceutyku Vyvans w terapii zespół gwałtownego objadania się (BED).

BED to zaburzenie łaknienia o podłożu psychicznym. Objawia się ono kompulsywnym objadaniem. Osoba chora zjada ogromne ilości jedzenia, ponieważ nie ma poczucia sytości - objadanie trwa tak długo jak długo jest w stanie wytrzymać to żołądek osoby chorej.  Jeden epizod obżarstwa może trwać nawet do kilku godzin i zdarza się co najmniej dwa razy w tygodniu.

Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że rozpowszechnienie BED wynosi 1,5-3% w populacji. Jest często obserwowane u weteranów wojennych, którzy wrócili z Afganistanu.

Vyvanse został dopuszczony do obrotu przez amerykańskiego regulatora już w 2007 roku, jako lek dla pacjentów z ADHD. Teraz oficjalnie zatwierdzono go również jako środek z zastosowaniem w napadach objadania się typu BED. W dwóch próbach klinicznych z udziałem 724 dorosłych z BED zauważono, że przyjmowanie leku już po tygodniu skutkowało obniżeniem się częstości epizodów niekontrolowanego jedzenia.


Więcej: pulsmedycyny.pl