Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości KOS-BMI 30 PLUS

Projekt rozporządzenia określa warunki realizacji programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości KOS-BMI 30 PLUS. Koncepcja kompleksowej diagnostyki i leczenia świadczeniobiorców z rozpoznaną otyłością opiera się na scentralizowanym, wielodyscyplinarnym leczeniu w jednym ośrodku, który zapewnia sprawną koordynację na każdym etapie leczenia, obejmuje także monitorowanie efektów leczenia oraz całego procesu leczenia.

Celem programu pilotażowego jest:

1) poprawa jakości i efektywności leczenia świadczeniobiorców w wieku od 18. roku życia z rozpoznaniem według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób iProblemów Zdrowotnych ICD-10, zwanej dalej „ICD-10”: E66.0 Otyłość spowodowana nadmierną podażą energii, u których wskaźnik masy ciała wynosi BMI ≥ 30 kg/m2 oraz rozpoznano przynajmniej jedno z wymienionych powikłań otyłości:

  1. stan przedcukrzycowy lub
  2. cukrzyca typu 2, lub
  3. nadciśnienie tętnicze, lub
  4. dyslipidemia, lub
  5. obturacyjny bezdech senny wymagający wspomagania oddechu (CPAP), lub
  6. zespół policystycznych jajników, lub
  7. zespół metaboliczny, lub
  8. upośledzenie funkcji wątroby (podwyższone transaminazy), lub
  9. konieczność redukcji masy ciała przed planowaną endoprotezoplastyką lub innym leczeniem zabiegowym;

2) przeprowadzenie oceny efektywności organizacyjnej nowego modelu opieki nad tą grupą świadczeniobiorców.

W uzasadnieniu projektu napisano, że wprowadzenie w ramach programu pilotażowego modelu kompleksowej specjalistycznej opieki medycznej nad świadczeniobiorcami z rozpoznaną otyłością wynika ze stale rosnącej liczby osób otyłych, co stanowi coraz większe obciążenie finansowe dla systemu opieki zdrowotnej, a także społeczeństwa. Nadwaga i otyłość to zjawiska o zasięgu globalnym. W wielu krajach otyłość przybrała rozmiary epidemii. Epidemiczny charakter otyłości, zwłaszcza w krajach uprzemysłowionych, stanowi poważny problem zdrowotny i społeczny. Omawiane zjawiska dotyczą także naszego kraju.

ZOBACZ: Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości KOS-BMI 30 PLUS