Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. PNRL: Znajomość języka polskiego niezbędna do wykonywania zawodu lekarza w Polsce
    12 lutego 2024 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło stanowisko w sprawie wydawania uprawnień lekarskich do wykonywania świadczeń zdrowotnych oraz stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
  2. MZ zakończyło działalność infolinii 989
    Infolinia 989, poprzez którą można było zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19, zakończyła działalność - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
  3. W Polsce zabraknie pielęgniarek i położnych!
    Do 2030 roku liczba pielęgniarek i położnych zmniejszy się o ponad 26 tysięcy! – alarmuje samorząd zawodowy.
  4. PPOZ: Konieczna jest nowa ustawa o stwierdzaniu zgonów
    Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do Izabeli Leszczyny, Minister Zdrowia, o podjęcie prac nad kompleksowym uregulowaniem kwestii stwierdzania, dokumentowania i rejestracji zgonów. – Uchwalenie nowej ustawy regulującej te kwestie, przewidującej powołanie instytucji koronera i zmniejszającej obciążenia biurokratyczne po stronie lekarzy, jest niezbędne ze względu na archaiczność obecnych regulacji i pojawiające się wątpliwości interpretacyjne – zaznacza Bożena Janicka, prezes PPOZ.
  5. Zmiana dyrektora LPR
    Po 16 latach profesor Robert Gałązkowski zakończył misję dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W poniedziałek (12 lutego) minister zdrowia Izabela Leszczyna przyjęła jego rezygnację i do czasu rozstrzygnięcia konkursu powierzyła pełnienie obowiązków dyrektora LPR Beacie Strzałkowskiej, zastępcy dyrektora ds. administracyjnych.
  6. Prof. Wysocki: promowanie szczepień wymaga zaangażowania wszystkich pracowników ochrony zdrowia
    Promowanie szczepień ochronnych w społeczeństwie wymaga zaangażowania wszystkich pracowników ochrony zdrowia, absolutnie wszystkich – podkreślił w rozmowie z PAP prof. Jacek Wysocki, kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej UMP, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
  7. PNRL o odroczeniu KSO
    W razie przesunięcia terminu wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej, samorząd lekarski apeluje o rzetelną i skrupulatną weryfikacje założeń reformy i sposobu jej wdrożenia, tak aby dobro pacjentów onkologicznych nie było w najmniejszym stopniu zagrożone - czytamy w Stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskie w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.
  8. RPO pyta o czas pracy lekarzy zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych
    Lekarze zatrudnieni w szpitalach na umowach cywilnoprawnych pracują nawet dwie doby bez przerw na odpoczynek – wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli. Przepisy ustawy o działalności leczniczej dotyczące wymaganych okresów odpoczynku i zasad pełnienia dyżurów ograniczają się bowiem do zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
  9. RPP: Szerokie wsparcie dla kobiet w zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa
    Kobiety oraz ich bliscy mogą zgłaszać wszelkie trudności, z jakimi spotykają się przy korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych, aby w każdej sytuacji czuły się bezpiecznie. Ważne jest nie tylko identyfikowanie problemów, ale również promowanie równego dostępu do kompleksowej opieki zdrowotnej - informuje Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.
  10. Szczepionki przeciw pneumokokom dostępne w aptekach bez zakłóceń
    W aptekach ponownie dostępna jest bezpłatna szczepionka przeciw pneumokokom dla seniorów. To doskonała wiadomość dla pacjentów, którzy dotychczas nie skorzystali z tej możliwości. Pneumokoki to bakterie, które mogą powodować poważne choroby, tj. zapalenie płuc czy sepsę. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych rekomendują szczepienia jako najlepszy sposób profilaktyki.