Dwie trzecie Polaków deklaruje, że stara się żyć zdrowo – wynika z najnowszych badań koncernu Bayer. Polacy odrobili lekcję z higieny, ale w Internecie.

Lekarze w całej Polsce mogliby mieć powód do dumy: jako naród mamy wysoką świadomość jeśli chodzi o kwestie zdrowia. Większość z nas nie czeka aż przyjdzie choroba, ale regularnie i aktywnie dba o własne zdrowie – to wnioski z tegorocznej edycji badania „Barometru Bayer”. Jest jednak pewne „ale”. Jako główne źródło informacji na temat zdrowia wskazujemy nie lekarzy, a Internet. Wiedzę na temat chorób i profilaktyki zdrowotnej z sieci czerpie aż trzy czwarte Polaków (77,5 proc.), a tylko 60 proc. poddaje się badaniom okresowym.

Za mało snu i sportu

40 proc. nie chodzi regularnie do lekarzy. Badania profilaktyczne są wskazywane dopiero na 11. miejscu wśród podejmowanych działań prozdrowotnych. Poza tym, tylko co piąty Polak śledzi informacje o nowych metodach terapii i zdobyczach medycyny.

Jak dbamy o zdrowie? Codzienna higiena, aktywność fizyczna, kontrolowanie wagi: to najczęstsze deklaracje.  98 proc. z nas wie ile waży – dużo częściej znamy swą wagę niż np. grupę krwi.Jeśli chodzi o uprawianie sportu jest trochę gorzej, ale i tak wypadamy całkiem nieźle. Z badania wynika, że sport uprawia 65 proc. z nas, przy czym znacznie więcej deklaruje, że jest to ważne dla zdrowia (83 proc.). Podobnie jest w kwestii snu: cenimy to, czego nie znamy. Jego znaczenie podkreślamy częściej niż rzeczywiście się wysypiamy (różnica 9 pkt. proc.) – piszą autorzy badania. Mamy też pewne luki w edukacji zdrowotnej. Co trzeci młody człowiek nie wie jaką ma grupę krwi (15-29 lat), mimo, że jest to informacja, która ma ogromne znaczenie w przypadkach zagrożenia życia. Z wiekiem częściej sprawdzamy sobie takie parametry, jak ciśnienie czy poziom cukru. Im starsza grupa badanych osób, tym bardziej też dba o dietę - wynika z badania.

Pocieszający jest fakt, że ogółem 62 proc. ankietowanych Polaków wierzy, że zdrowie jest w ich własnych rękach i stara się podejmować decyzje tak, aby mieć poczucie dbania o nie. Pozostali twierdzą, że stan zdrowia jest determinowany przez predyspozycje genetyczne i środowisko, a my sami nie mamy wpływu na to jak się czujemy.

– Sojusznikiem jest nauka, która - dzięki innowacjom - pomaga podwyższać jakość życia, zwłaszcza w fundamentalnych obszarach zdrowia i odżywiania – komentuje wyniki badania Christophe Dumont, Prezes Bayer Sp. z o.o.


Źródło: www.pulsmedycyny.pl