Cztery nowe mammobusy będą wykorzystywane do wykonywania badań u mieszkanek województwa pomorskiego w wieku 50-69 lat. Kosztowały ponad 6 mln zł. Mammobusy przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku zaprezentowała w czwartek, 28 października 2021 r. Geneva Trust Polska.

Mammobusy zostały wyposażone w zaawansowane mammografy cyfrowe, które emitują minimum o 30 proc. mniejsze promieniowanie rentgenowskie od zwykłych mammografów. Ponadto, posiadają specjalne oprogramowanie, które redukuje niepotrzebny ucisk piersi.

Jak tłumaczy Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, to bardzo potrzebny sprzęt, zwłaszcza że według danych z 2018 r. w województwie pomorskim nowotwory sutka były drugą przyczyną zgonów kobiet.

Całkowita wartość projektu to prawie 6,1 mln zł, w tym ponad 5,1 mln zł to dofinansowanie unijne, a ponad 600 tys. zł to współfinansowanie z budżetu państwa. Środki z UE przyznane zostały w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zainteresowane badaniami panie mogą rejestrować się na badanie pod numerem tel. 58 767 34 44.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego | Dorota Kulka